Kastanje met X-factor De plataan van Keppel 15 Bij de katholieke kerk in Beltrum staat een prachtige, dikke tamme kastanje. Hij is de winnaar van de verkiezing 'Welke boom heeft de X-factor?' die in 2008 door de Bomenstichting is gehouden. Heel terecht: deze sfeervolle boom neemt een centrale plaats in Beltrum en is een symbool voor het dorp geworden. Generaties Beltrum- menaren raapten er kastanjes in hun kindertijd. Sinds kort staat er een bank rond de kastanje, waardoor het nu een echte ont moetingsplaats is geworden. Op het bankje onder de kroon is het goed schuilen tegen felle zonneschijn en regen. De inwoners van Beltrum hebben dan ook massaal gestemd op deze boom, die daardoor concurrenten als de Fladderiep van Heure en de Kroeze- boom van Ruurlo ver achter zich liet. Op 14 april 2003, kwam aan ruim twee eeuwen leven van de indrukwekkende Bruine Beuk van Laag-Keppel een einde. De beuk behoorde met een stamomvang van ruim 7 meter tot de dikste van ons land. Op het grote gazon voor Kasteel Keppel was de beuk een echte blikvanger. Gelukkig staat op een steenworp afstand nog deze schitterende en indrukwekkende plataan. Net als de bruine beuk is de grote plataan van Laag-Keppel waarschijnlijk aangeplant in of kort na 1780. In dat jaar schijnt de kasteeltuin te zijn heringericht, nadat het poortgebouw is verbouwd, de ophaalbrug is vervangen door een dam en de zuidelijke helft van de 'voorburg' is gesloopt. De beuk stond op de plek van deze zuidelijke voorburg. De Keppelse plataan is een zogenaamde 'Londense' plataan, ontstaan uit een kruising van een oosterse en een westerse plataan, een hybride die het in ons klimaat uitstekend doet. Dat kun je ook zien, want hij heeft een reusachtige omvang van 840 cm en hoogte zowel als kroonbreedte van 37 meter. Dergelijke bomen kunnen nog veel groter worden, want er zijn voorbeel den bekend van platanen in Engeland met een omtrek van tien meter. De Keppelse plataan heeft zijn superafmetingen echter wel door vals spel bereikt, want in feite is het een bomenboeket, een fusie van drie in één plantgat geplaatste boompjes. (foto Jeroen Philippona) ïw

Land van Lochem | 2014 | | pagina 15