De Kroezeboom te Ruurlo De Lodewijkslinde 14 Ruurlo Borcuioscheweg met Kroeze boom De Kroezeboom van Ruurlo staat op deze ansichtkaart uit 1921 nog in het open veld, waar hij de grens tussen verschil lende akkers aangeeft. Door de uitbreiding van Ruurlo staat hij inmiddels in een voor tuin. Deze zomereik bestaat uit vier grote stammen, die vlak boven de grond vanuit één gemeenschappelijke wortelstronk zijn gegroeid. Een afgestorven dunnere stam en meerdere afgezaagde splitsingen van de hoofdstammen laten zien dat er van oorsprong nog meer stammen te onder scheiden waren. Omdat de stammen een omtrek van 10.12 meter hebben, stellen sommige bomenliefhebbers dat het de dikste eik èn boom van Nederland is. Volgens officiële criteria telt bij een boom die zich beneden 1.30 meter hoogte splitst in meerdere stammen echter slechts de omtrek van de dikste stam op 1.30 meter hoogte, in dit geval slechts 4.5 meter. Het is ook de vraag of het hier om een uit één eikel ontsproten boom gaat, of om een vergroeiing van vier verschillende indivi duen. Het uniforme karakter van de kroon, het bladtype en het tegelijk uitkomen en afvallen van het blad wijst in de richting van één individu, maar geeft geen uitsluit sel. De leeftijd is moeilijk te bepalen. Som mige bomenkenners vermoeden dat de boom tussen 1700 en 1750 is geplant. De Bomenstichting denkt eerder aan tussen 1600 en 1700. Het is echter ook niet on mogelijk dat het om een soort uitgelopen hakhoutstronk gaat. In het boek van Old Reurle 'Ruurlo van 1900 tot Berkelland' wordt vermeld: 'Toen de boom nog op de vlakte stond, kon je vanuit Ruurlo gemakkelijk een begrafenis stoet in de verte zien aankomen. De koster, die boven in de klokkentoren door een luikje zicht had op de Kroeze boom, begon met het luiden van de kerk, zodra de stoet de boom passeerde. Van daar de naam 'Luubusse' ('luibosje').' De boom is niet meer in een al te beste conditie, op de stam vertonen zich zwam men. In het park bij kasteel Vorden staat het restant van de linde die in de volksmond bekend staat als de Lodewijkslinde. De boom dankt zijn naam omdat Lodewijk XIV in 1672 in zijn schaduw zou hebben gerust tijdens een veldtocht in de Nederlanden. Of deze legende nu op waarheid berust of niet, de Lodewijkslinde zal zeker meer dan drie eeuwen tellen! Boomchirurgen voeren regelmatig controles uit aan deze bijzondere boom. Het is een zomerlinde of grootbladige linde (Tilia platyphyllos), met een stamomvang van 552 cm. Helaas zijn op 19 juli 2002 de hoofdstam en twee grote takken volledig afgebroken en neergestort. De stam en de takken bleken behoorlijk rot en verzwakt te zijn en hebben het wellicht door het eigen gewicht van de (natte?) bladerkroon begeven. De zwaar gehavende boom mag blijven staan van de eigenaar, het Gel- dersch Landschap. (foto Loek Kemming) Land van Lochem 2014 nr. 3

Land van Lochem | 2014 | | pagina 14