Monumentale bomen in de Achterhoek 'De Dikke Boom is daarmee dus een tijdgenoot van Willem van Oranje' Net zo goed als historische gebouwen, oude gebruiken en de streektaal behoren oude bomen tot het erfgoed van onze streek. In het volgebouwde Nederland worden bomen doorgaans niet zo oud, zeker in de stad heeft een boom weinig kans om een respectabele leeftijd te bereiken. Stormen, verdroging, vernatting, vermesting, zwammen en niet te vergeten, de motorzaag, stuk voor stuk gevaren waardoor ze vaak vroegtijdig het veld moeten ruimen. Gelukkig zijn er ook nog mensen die opkomen voor de bescherming van bomen. Zo iemand is Jeroen Philippona, secretaris van de Zut- phense Bomenstichting. Voor dit artikel maakte hij een keuze uit zijn favoriete Achterhoekse bomen en maakte de beschrijvingen erbij. door Loek Kemming en Jeroen Philippona 13 Wie in Nederland een boom wil kappen, ondervindt daar door gaans weinig hinder bij. De Boswet eist weliswaar dat een gekapt areaal bomen wordt gecompenseerd door nieuwe aanplant, maar dat biedt individuele bomen geen bescherming. Gelukkig zijn er veel mensen die van bomen houden en er op toezien dat ze goed verzorgd en beschermd worden. Dat kunnen eigenaren van bomen zijn, zoals landgoedbeheerders (bijvoor beeld Geldersch Landschap en Staatsbosbeheer) of particulieren die een mooie boom in hun tuin hebben. Bomenliefhebbers vinden we ook bij de Bomenstichting, een belangenorganisatie die zich inzet voor het behoud van bomen in de stad en op het platteland. De bescherming van monumentale bomen is een belangrijk speerpunt van deze stichting. Wanneer er sprake is van cultuurhistorisch belang of de bomen een beeldbepalend karakter hebben voor hun omgeving, worden ze als monumentaal beoordeeld. Ook bomen die ouder zijn dan tachtig jaar en herdenkingsbomen worden als monumentaal gezien en worden automatisch in het Landelijk Bomenregister opgenomen. Het register telt op dit moment zo'n 10.500 objec ten. Daarnaast staan er nog eens 5.000 objecten die als 'toekomst bomen' worden beschouwd op een reservelijst. Er is sprake van objecten omdat het niet alleen individuele bomen zijn die in het register worden opgenomen, maar ook groepen van bomen (bij voorbeeld een laan van bomen) of zelfs gehele parken. In de Achterhoek staan relatief veel monumentale bomen, al hebben die hun status eerder te danken aan ouderdom en hun beeldbepalend karakter dan aan cultuurhistorisch belang. Bomen van cultuurhistorische betekenis komen relatief veel voor in het katholieke zuiden. Het gaat dan vooral om bomen die zijn gewijd aan een heilige, bomen die in de oude rechtspraak een rol heb ben gespeeld of een grens markeren en bomen op (dorps)pleinen en bij oude huizen. Deze laatste kunnen dan weer in bijzondere vormen voorkomen, zoals lei- en snoeibomen. De monumen tale bomen van de Achterhoek vinden we vooral op de talrijke (particuliere) landgoederen, bij historische boerderijen en op begraafplaatsen. De meest bekende monumentale boom van de Achterhoek is on getwijfeld de 'Dikke Boom' van Verwolde, die met een stamomtrek van 7,7 meter de dikste eik van ons land is. Deze zomereik, die ver over de regionale grenzen bekendheid geniet, zou aangeplant kunnen zijn tussen 1560 en 1570 en is daarmee dus een tijdge noot van Willem van Oranje! De boom heeft zijn hoge leeftijd ongetwijfeld te danken aan de goede zorgen van de familie Van der Borch van Verwolde die het landgoed al generaties lang in bezit heeft. Ook veel andere adellijke landgoederen in de Achter hoek koesteren hun bijzondere monumentale bomen, zoals De Wildenborch (diverse exoten), Ampsen (eikenlaantje 'De twaalf apostelen'), Enghuizen bij Hummelo (paardekastanje), kasteel Keppel (meerstammige plataan), Ruurlo (eikenlaan 'De Lane'), De Slangenburg te Doetinchem (bruine beuk), Vorden (Reuzeneik, Lodewijkslinde, meerstammige fladderiep) en De Velhorst (zomereik). Land van Lochem 2014 nr. 3

Land van Lochem | 2014 | | pagina 13