De Dikke Boom 12 Op het landgoed van Kasteel Verwolde in Laren staat een van de bekendste bomen van Nederland. Di verse bordjes wijzen in zijn richting en op mooie dagen krijgt hij heel wat be zoekers. De 'Dikke Boom' is Nederlands dikste eik, een echte zware jongen met een kroonbreedte van 25 meter en een stamomvang van ongeveer 770 cm. In 1767 heeft een molenaar al ƒ275,- voor de boom geboden om er twee molenassen uit te maken. Gelukkig was de landgoedeigenaar toen wijs genoeg om daar niet op in te gaan, maar op een dergelijke manier zijn vele concurrenten van deze eik vroegtijdig aan hun eind gekomen. 'Oom Frits' is een andere dikke eik die verderop aan het Dikke-Boompad staat. De exacte plantdatum is bekend en aan de hand daarvan kan worden berekend dat de Dikke Boom tussen de 430 en 440 jaar oud zou kunnen zijn. Een tijdgenoot dus van Willem van Oranje, Shakespeare en Claudio Monteverdi... Zoals veel echt oude eiken is de Dikke Boom hol. Ondanks een flinke op knapbeurt door een boomchirurg in 1999 stond hij er de volgende jaren maar schraaltjes bij, verscheidene tak ken waren gestorven en de kroon was alleen aan de noordzijde nog redelijk met blad bezet. Sommige eiken weten in zo'n kwijnende staat nog decennia te overleven. Vooral in 2003-'05 ging het verval bij de eik echter zo snel, dat de vorige eigenaar, A.Ph.R.C. baron Van de Borch, vreesde dat hij het niet lang meer zou maken. Gelukkig is er sinds 1996 in Laren een Dikke Boompadcommissie: de com missie, die uit betrokken inwoners van Laren en omstreken bestaat, hoopt de boom te revitaliseren of in elk geval zo lang mogelijk in leven te houden. Onderzoek wees uit dat de bodem ter plaatse sterk was verzuurd vanwege een akker die aan de zuidzijde ligt en de laatste decennia zwaar is bemest. Met het herstelplan is voorjaar 2005 begonnen: er zijn grondwaterpeilers geplaatst, er is een compostmengsel aangebracht, mycorrhiza geïnjecteerd en de grond rond de eik is bekalkt. De ingezette aftakeling gaat echter door, de schors aan de zuidwestzijde van de stam bladdert af, zodat de Dikke Boom geen florissante indruk meer maakt. (foto Henk van Lottum)

Land van Lochem | 2014 | | pagina 12