Het gebied van de Westerbleek tussen de Burgemeester Leenstraat tot en met het 'Bleekhuisje' heeft nog het langst het karakter van een gebied met tuinen gehad. Maar ook hier heeft uiteinde lijk woningbouw er voor gezorgd, dat er niets van is overgebleven. Op het hoekje 'Bleekhuisje' en kruidentuin na. Daar heeft Lochem dus nog steeds een klein stukje moijtenberg over! Vast staat het niet, maar het is niet onwaarschijnlijk, dat we de betekenis van de Lochemse bena ming moijtenberg in het verlengde moeten zien van de Hollandse benaming speeltuin. N.B. Met dank aan André Reincke, die zich in een voetnoot aan het eind van zijn artikel over het Bleekhuisje (in het 'Scholtampt van Lochem' nr. 36, december 1995) afvroeg, of het woord 'moyte' soms iets te maken heeft met het uit onze taal verdwenen woord 'moete', dat oorspronkelijk 'vrije tijd' betekende. Dit samen met het lezen van het boek de Leidse Lustwarande bracht me op het spoor van de mogelijke verklaring van de naam moijtenberg. 11 Bronnen. Over Stad en Scholtambt Lochem, een beschrijving na 750jaar. onder red. van drs. C.O.A. baron Schimmelpenninck van der Oije. De Historie van een kleine landstad "Lochem" door G. Prop. Lochems stadbestuur in de 17e eeuw, Memorie- en Resolutieboek 1615-1701 (1711). door H.L. Steenblik. Artikel 'Het Bleekhuisje' in het 'Scholtampt van Lochem', nr. 36 van dec. 1995 door André Reincke. De Leidse Lustwarande door Henk Rijken. Kadastrale Atlas van Gelderland 1832, editie Lochem, Laren, Verwolde door de Stichting Werkgroep Kadastrale Atlas Gelderland. Etymologiebank.nl Land van Lochem 2014 nr. 3

Land van Lochem | 2014 | | pagina 11