Later verhuisde ze met hen mee naar Delft, waar ze in 1910 overleed. Het pension Heuvel-Enk bleef in familiebezit. In 1905 en 1906 werd er nog een stuk grond bijgekocht ten behoeve van een grotere tuin en werd het huis verbouwd en voorzien van een aantal veranda's rondom. Het uitbaten van het huis na het vertrek van de weduwe werd aan anderen overgelaten. Uit oude advertenties blijkt wel, dat in de periode 1904-1914 de ene pensi onhouder de andere opvolgde. De laatste was Ph. Deinum. Hij deed het gedurende de jaren 1912-1914. In een advertentie gaf hij aan een 'Hotel' en een 'fa miliepension van eerste rang' te hebben. Maar al in 1914 hield hij het weer voor gezien en vertrok naar Zandvoort. Na 1914 bleef het huis nog wel aan deze of gene verhuurd voor tijdelijk gebruik. Dat blijkt tenminste uit het Lochemse bevolkingsregister. Steeds staan er voor korte of langere tijden namen vermeld van bewoners, die na enige tijd hier gewoond te hebben weer naar elders ver trokken. Waarschijnlijk zorgde de familie Valckenier Kips er voor, dat gedurende de twee zomermaanden, wanneer zij het huis als zomerverblijf wenste te gebruiken, er geen andere bewo ners waren. Het overlijden van mevrouw Valckenier Kips in 1920 maakte een eind aan deze gewoonte. In dat jaar overleed ze op 52-jarige leeftijd in Delft. Haar man en kinderen hebben daarna geen vakantie meer in Lochem doorgebracht. Het huis werd in 1922 verkocht. *7' Toch luidde dit niet het einde in van Jan Hendrik Valckenier Kips band met Lochem. Zestien jaar later keerde hij er terug en vestigde zich er in een kleiner huis aan de Barchemseweg. Hier bleef hij tot aan zijn dood in 1942 wonen. Jan Hendrik Valckenier Kips, een omstreden, maar ook een bewonderd mens Met het bovenstaande zou dit artikel hebben kunnen eindigen, als deze Jan Hendrik Valckenier Kips niet zo'n opmerkelijke man was geweest. Hij was de zoon van een arts uit Den Haag. Zijn achternaam was oorspronkelijk Kips, maar hij heeft er in 1885 officieel Valckenier, de achternaam van zijn moeder, aan toe laten voegen. Hij studeerde eerst letterkunde en daarna rechten en promoveerde in 1891. Daarna vestigde hij zich als advocaat en procu reur in Den Haag. Hij schreef daarnaast ook artikelen in de Haagsche Courant, het Dagblad van Zuid Holland, De Gids en Themis. In 1894 werd hij lid van de Haagse gemeenteraad. Van 1895 tot 1909 was hij de hoofdredacteur van het Utrechts Provinciaal en Stedelijk Dagblad. Hoewel hij van liberale huize was, deed hij zich al vroeg kennen als man met antidemocratische en sociaal darwinistische denkbeelden. 9 Zo moet het huis er ten tijde van het pension van de wed. Malmberg-de Both uit hebben gezien. Nog zonder alle uitbouwen in de vorm van veranda's e.d. Misschien is de foto wel genomen voor of na de huwelijksplechtigheid van J.H. Valckenier Kips en J.J.F. Malmberg, gezien de feestgangers met hun opgespelde corsage li" ir ö-N C*KUJ HOTEL-PENSION „HEUVEL-ENK" - PH. DEINUM - LOCHEM. Land van Lochem 2014 nr. 2

Land van Lochem | 2014 | | pagina 9