Een meisje voor dag en nacht Marie Cornelissen (1930) Marinus Naefflaan Cees Derlagen Lochem kende ze wel een beetje, toen ze in het begin van de jaren vijftig dienstbode werd bij burgemeester Beusekamp. 'Een meisje van dag en nacht, zo heette dat toen. Met een mooie kamer op zolder onder het rieten dak. Het huis was eigenlijk maar een half huis daar aan de Marinus Naefflaan, omdat het voorstuk er in de oorlog was af geschoten.' Vijverlaan - Berceloord Toen Marie Cornelissen (1930) daar in dat halve huis in die dden laan kwam werken, was de oorlog eigenlijk nog maar net voorbij. Het leek alsof de Duitse officieren in De Cloese en in de villa's in deze Lochemse buitenwijk nog maar net hun biezen hgepakt. Enkele villa's in de buurt waren tijdens de gevechten op de enk aan het eind van de oorlog beschadigd of verwoest. Door de sporen van de oorlog in deze o zo keurige villawijk zal Marie ook vaak hebben teruggedacht aan alles wat zij in de oorlog en vlak erna zal hebben meegemaakt. En nu ze er zoveel jaren later over vertelt in haar huisje aan de Noorderbleek, komt alles uit haar veelbewogen leven bijna zonder haperingen weer naar boven. Nee, de oorlog was aan het gezin waarin Marie was opgegroeid, niet onopgemerkt voorbijgegaan. Zij was 14 toen ze uit Arnhem via Elst, waar ze een tijdje bij een boer had gewerkt, naar Lochem was gevlucht, samen met haar familie. Haar zusje Fia was nog maar vier. 'Ik moest me bij de Ortskom- mandant aan de Nieuwstad melden. Daar waar nu Van der Kolk zit. Ze stuurden me meteen naar De Cloese. Daar lagen hoge officieren met allerlei ziekten. En wij zaten meestal in de kelder en moesten daar met zijn vijven groente schoonmaken, aardappelen schillen en als we klaar waren, moesten we boven de zalen schoonmaken waar die Duitsers lagen. Later werkte zij ook nog in het hotel Berkeloord. Daar zaten ook allemaal Duitsers. Zij, Marie en haar ouders en het kleine zusje Fia en later ook haar broer Johan, woonden in een zomerhuisje in het bos bij de Zonnebloem ('Wij zeiden altijd 'De Zon') aan de Zutphenseweg. Ze kijkt me zorgelijk aan, als ik knik om aan te geven dat ik weet waar dat is. Weet zo'n 'jongeman' (1942), die ook nog geen Lochemer is, wel waar de Zonnebloem is? Met haar oudste 26 Op deze foto van voor de oorlog: rechts de villa aan de Marinus Naefflaan, waarin burgemeester Beusekamp en zijn echtgenote in 1950 hun intrek hun intrek namen. (foto: archief Historisch Genootschap Lochem-Laren-Barchem) Land van Lochem 2014 nr. 2

Land van Lochem | 2014 | | pagina 26