Lezing over landgoed Het Hassink Hans Eisink Donderdagavond 27 maart 2014 organiseerden de oudheidkundige verenigingen De Elf Marken en het Historisch Genootschap Lochem Laren Barchem een gezamenlijke bijeenkomst in Ons Huis in Almen. Johan de Jong uit Epse hield een lezing over de opkomst, de bloei en de ondergang van het eens zo machtige landgoed Het Hassink en zijn bewoners. Johan de Jong heeft gedurende zes jaar via internet, diverse archieven en veel persoonlijke gesprekken de historie van Het Hassink onderzocht en de resultaten vastgelegd in een prachtig boek. Bijna honderd geïnteresseerden waren naar Almen gekomen om deze avond bij te wonen. De avond werd geopend door mevr. Holtslag, voorzitster van de Elf Marken. De spreker begon zijn verhaal met er op te wijzen dat er een groot verschil is tussen de vele landgoederen in de Achterhoek en Het Hassink. De meeste landgoederen zijn ontstaan in de achttiende en negentiende eeuw, terwijl Het Hassink reeds in de elfde eeuw wordt genoemd. Van 1200 tot 1600 was de boerderij en later havezate Het Hassink in handen van het geslacht van Dom- meren. Zij waren horig aan de Hertog van Gelre en oefenden uit zijn naam veel macht uit in deze regio. Het waren roerige tijden, waarin gebiedsuitbreiding vaak met het zwaard in de hand werd afgedwongen. Berucht waren de "bezoeken" van roofridder Roderick van Keppel, waarbij ook Het Hassink niet ge spaard bleef. Daarna is Het Hassink in het bezit geweest van diverse regentenfamilies uit Deventer, zoals de familie van Suchtelen en de familie Bouwer. Door laatstgenoemde familie is het eerste landhuis gebouwd en is een begin gemaakt met de aanleg van het bos. In 1816 wordt het landgoed gekocht door Stewart Jean Bruce, een generaal die in ons land met wisselend succes meerdere bloedige veldslagen heeft gevoerd tegen de Russen, de Engelsen en in de tiendaagse veldtocht tegen de Belgen. Bruce heeft de Hassink vijver op het landgoed aan laten leggen. Na zijn overlijden erfde zijn zoon het landgoed. Na het overlijden van Bruce, erfde Mark Willem Du Tour van Bellinchave Het Hassink. Hij heeft veel verbouwingen en vernieuwingen doorgevoerd. Du Tour van Bellinchave was een bijzonder intelligente man, die in 1883 minister van justitie werd. Dit werd geen succes. Daarna werd hij opperceremoniemeester aan het hof. Ook dit werd geen succes, maar hij heeft zich daar wel gehandhaafd. Hij overleed in 1908 op Het Hassink. De erfgenamen (zijn drie dochters) veilden Het Hassink in 1918, waardoor een einde kwam aan het landgoed Het Hassink. Veel boerderijen werden verkocht aan de pachters en het landhuis kwam in bezit van Baron van der Feltz, uit Oosterbeek, die grote delen van het landgoed terug kocht. In 1943 werd Het Hassink gevorderd door de Duitse bezetter en vertrok Baron Van Der Feltz naar een van zijn boerderijen in Friesland. Het Hassink werd een opslagplaats van wapens, munitie en brandstof voor de V1. Op 21 maart 1945, twee weken voor de bevrijding, werd Het Hassink door een bombarde ment van de geallieerden volledig verwoest. Na de bevrijding besloot de Familie van der Feltz om niet tot herbouw van Het Hassink over te gaan. Baron van der Feltz en zijn echtgenote vestigden zich op het nabij gelegen Woolderik, waar beiden zijn overleden. Hiermee kwam een einde aan de eeuwenlange historie van een landgoed dat van zeer groot belang is geweest voor zijn omgeving. Johan de Jong heeft ons een geweldige avond bezorgd en de geschiedenis van Het Has- sink weer tot leven gebracht. 23 Land van Lochem 2014 nr. 2

Land van Lochem | 2014 | | pagina 23