ik dan alleen, maar dat was van korte duur. Smithuis was al met twee dagen terug, hij had een Ausweis gekregen om zijn beroep te kunnen uitoefenen. Nog geen paar dagen daarna was ik aan de beurt. Als jongen van 15 jaar moest ik meehelpen om versperringen te maken voor de organisatie TOD, en met mij vele anderen. Na de bevrijding Nadat Lochem in april 1945 was bevrijd kwamen de werkzaamheden in het laboratorium weer langzaam op gang. De ene na de andere techniker kwam terug. Sommigen kwamen ziek uit Duitsland terug, zoals Henk van der Veen en Wim Aartsen. Na hun herstel was het stel weer compleet. Werk was er volop, zoveel, dat vaak overgewerkt moest worden. Er kwamen ook steeds meer nieuwe methodes voor het vervaardigen van de pro theses, onder meer om ze beter passend te krijgen. Rubberen protheses werden helemaal niet meer gemaakt. Er waren allerlei kunststoffen op de markt gekomen. Een belangrijke verandering was, dat de patiënten niet meer in een keer al hun tanden en kiezen lieten trekken, zoals vroeger vaak gebruikelijk was, maar gedeeltelijke protheses konden worden aangemeten. Ook stalen frames kwamen in zwang. Die werden echter niet bij Smit huis, maar bij een daarin gespecialiseerd bedrijf gemaakt. Daarnaast was er veel "goudwerk", zoals het vervaardigen van bruggen en kronen. Dat werk gebeurde toen door de heer Smithuis zelf. Ook re gulaties (beugeltjes) gingen aan de lopende band de deur uit. De naam regulatie zegt het al, het reguleren of op de plaats zetten van scheef gegroeide tanden en kiezen. In de naoorlogse jaren heeft het bedrijf een paar keer meegedaan met bedrijfsvoetbal. Met een tweetal geleende krachten hebben we toch nog een elftal bij elkaar gekregen Het elftal van Laboratorium Smithuis op het bedrijfsvoetbaltoernooi van 10 juni 1948. Op de achterste rij van links naar rechts Ge Kamphuis, Giesbers, Wim Aartsen, Henk van der Veen, Rinus Holstein en Evert Holtstege. Op de voorste rij van links naar rechts Helmut Vocker, Anton Smithuis, Theo Stern, Henny Wilgenhof en Bertus Frank. In de oude villa met het torentje links was het laboratorium van Smithuis bijna 40 jaar gevestigd. 20 Land van Lochem 2014 nr. 2

Land van Lochem | 2014 | | pagina 20