Zestig jaar tandtechniek in Lochem Bijzonder Lochems bedrijf (1) Door Bertus Frank In deze nieuwe serie gaan we op zoek naar bijzondere verhalen over Lochemse bedrijven en opmerkelijke beroepen in het verleden. Bertus Frank bijt het spits af met zijn herinneringen aan het tandtechnisch laboratorium van de firma Smithuis, waar hij bijna vijftig jaar als tandtechnicus heeft gewerkt. Het bedrijf zat vanaf 1939 op verschillende locaties in Lochem, maar de bekendste vestiging, veertig jaar lang, was wel het markante pand met het torentje op de hoek van Kastanjelaan en de Graaf Ottoweg, in de volksmond vroeger "de Pepperbusse" genoemd. Smithuis verzorgde het gebitsprothesewerk voor tal van tandartsen in de regio. Het verhaal van een bijzonder vakgebied met een al even bijzondere voorgeschiedenis. We laten Bertus aan het woord. Terug in de tijd Al zo lang de mens bestaat worstelt hij met zijn gebit. En de uitval van tanden en kiezen was wel het grootste probleem. De middelen om daar iets aan te doen waren er vroeger praktisch niet, maar door de eeuwen heen werd er telkens wel weer iets nieuws bedacht om het gemis van eigen tanden en kiezen te compenseren. Dat gebeurde al ver voor het begin van de jaartelling, in de zesde eeuw voor Chr. De oudste prothesen zijn afkomstig uit de Etruskische cultuur (midden Italië) en waren vervaardigd uit reepjes goud en losse mensentanden. Van de oude Egyptenaren is bekend dat loszittende tanden met gouddraad werden gefixeerd. Ook uit Sidon in het Midden-Oosten is iets dergelijks bekend. Deze methoden werden in West-Europa omstreeks 1500 nog steeds toegepast. Vanwege het kostbare materiaal was zo'n prothese natuurlijk alleen voor de allerrijksten weggelegd. 16 Cassette met showmodellen van staalframes, staalplaten, rubberen en kunststof protheses, circa 1940 (collectie firma Smithuis). Land van Lochem 2014 nr. 2

Land van Lochem | 2014 | | pagina 16