Excursie naar Thorn Zuid Limburg, 24 mei 2014 Paula Soeters Met 30 deelnemers in een bus voor 50 personen togen wij naar Thorn. Klein zonnetje, halfbewolkt, prima weer voor een excursie. Na de eerste stop in Uden in het Hampshire Hotel,met koffie en appeltaart, werden wij na nog een uur rijden in Thorn opgewacht door een van de gidsen van Thorn, Mw.van Roosmalen. Even buiten Thorn ligt de "Kapel onder de Linden", een prachtig gerestaureerde kapel, destijds gesticht door Maria Cunegonda van Saksen. Er worden nog steeds processies gehouden vanuit de omliggende plaatsjes naar deze aan Maria gewijde kapel. De lunch, een uitgebreide koffietafel, werd genuttigd in restaurant Aod Thoear, waar we een korte Powerpoint-presentatie kregen over Thorn.Voor de stadswandeling en het bezoek aan de abdij werd de groep in tweeën gedeeld. Algemeen Het ontstaan van het stadje Thorn gaat terug tot de 10e eeuw. Het heeft zich ontwikkeld van een mini- atuurvorstendom onder leiding van een abdis en 20 adellijke kloosterdames met eigen rechtspositie, tot een zelfstandig vorstendom. Vanaf 1497 mocht de abdij wereldlijk stift heten en mocht de abdis deelnemen aan de Rijksdagen. In 1797 bij de komst van de Fransen, werd de abdij opgeheven. Nadat de adellijke dames waren gevlucht, voerden de Fransen een belasting in op basis van de omvang van de ramen. De arme bevolking kon deze niet opbrengen en men metselde vele ramen dicht. Om de bouwsporen te verbergen werden de huizen witgekalkt. Vandaar het witte stadje Thorn. Land van Lochem 2014 nr. 2

Land van Lochem | 2014 | | pagina 12