In dat zelfde jaar 1936 werd hij lid van de NSB. Dat was echter maar van korte duur, want vanwege onenigheid bedankte hij hier in 1937 al weer voor. In plaats daarvan trad hij toe tot de fascistische groepering het Zwarte Front, dat later de naam Nationaal Front kreeg. Hij had grote bewondering voor Rost van Tonningen. Deze was net als hij een vooral op Duitsland en de 'groot-Duitse gedachte' georiënteerde nationaalsocialist. Valckenier Kips wordt wel omschreven als de 'stamvader' van het Nederlandse fascisme, gezien zijn van jongs af extreem conservatieve en autoritaire opvattingen, zijn vroegtijdige contacten met nazileiders als Hess en Dietrich. Tot het laatst toe bleef hij geloven in het fascisme en de hegemonie van het Derde Rijk. S. de Wit schrijft in zijn Masterscriptie Nieuwste Geschiedeins 'J.H. Valckenier Kips (1862-1942) Politieke, ideologische en wetenschappelijke betekenis tot 1921': Over de laatste maanden van zijn leven, weten wij vrijwel niets, behalve dat hij deze leidde in slechte gezondheid en isolement. 'Geïsoleerd' in de geest van een cynische bejaarde man en letterlijk 'geïsoleerd' in zijn buitenhuisje in Lochem. Daar overleed hij op 3 februari 1942." 11 sociaal darwinistische denkbeelden: Uitgangspunt van het sociaal darwinisme is dat individuen, groepen mensen en rassen onderhevig zijn aan selectieprocessen, die vergelijkbaar zijn met de natuurlijke selectie, zoals Darwin die heeft beschreven voor planten en dieren. Volgens sociaal darwinisten verdiende het aanbeveling om de zwakken in de samenleving aan hun lot over te laten, zodat ze op den duur uit de maatschappij zouden worden geëlimineerd. De sterksten zouden overleven. Zo zou de menselijke bevolking zichzelf verbeteren en veredelen. (Darwin zelf wees zoiets resoluut van de hand.) Bronnen -Tussen onbehagen en maakbaarheid, J.H. Valckenier Kips (1862-1942) Politieke, ideologische en wetenschappelijke betekenis tot 1921 door S. de Wit - masterscriptie Nieuwste Geschiedenis Uni. Amsterdam 2009 -Beeldarchief van het Historisch Genootschap Lochem, Laren en Barchem -De machinerie van de stad door St. Couperus -Onze Eeuw jaargang 5, (1905) en 7 (1907) -Regionaal Archief Zutphen: Bevolkingsregister Lochem 1890-1920 -Regionaal Archief Zutphen: Kadaster Lochem -www.heemkundekringbergh inzake mevr. L.J. Malmberg-de Both Via het internet: -'Historische Kranten' Koninklijke Bibliotheek -'Biografisch Woordenboek van Nederland' via www.historici.nl -ANP-archief, band 47 binnenland: "Prof.dr. J.H. Valckenier Kips overleden". -Familysearch.org Lochem Huwelijken 1903-1912, image 48 en 49. Land van Lochem 2014 nr. 2

Land van Lochem | 2014 | | pagina 11