Zorgen om een historisch stadhuis Monumenten in de gemeente Lochem (21) CeesJan Frank De afgelopen maanden is er veel te doen geweest rond het oude stadhuis van Lochem. Het gemeentebestuur heeft zich gevestigd in een nieuw gebouw aan de Hanzeweg, waardoor het monumentale pand aan de Markt zijn functie heeft verloren. Wie gaat het gebouw een nieuwe toekomst geven? En wat moet de bestemming worden? Veel zorgen dus om het historische stadhuis, net als eeuwen geleden, want ook toen stond het stadsbestuur steeds weer voor belangrijke keuzes: herstel of afbraak, aanpassen of vernieuwen In dit artikel gaan we terug in het verleden van het Lochemse stadhuis. Het verhaal richt zich daarbij op enkele enerverende momenten in de bouwkun dige geschiedenis van het gebouw. Het artikel is een gecorrigeerde en aangevulde bewerking van eerder in dit tijdschrift geplaatste bijdragen over het stadhuis1. Wanneer is het stadhuis gebouwd? Over de ouderdom van het Lochemse stadhuis zijn we eigenlijk maar slecht geïnformeerd. Toen het nu nog bestaande gebouw, in de eerste helft van de zeventiende eeuw, na de stadsbrand van 1615, werd gebouwd -waarschijnlijk met gebruikmaking van De oude voorgevel van het stadhuis vlak voor de restauratie van 1898 (Collectie auteur). 1 "Monumenten in de gemeente Lochem (8). Het Stadhuis", in: Scholtambt van Lochem. Tijdschrift van de Historische Vereniging Lochem-Laren, 1999.01, p.25-28; "Hartelijke groeten uit Lochem (4)", in: Land van Lochem. Tijdschrift van het Historisch Genootschap Lochem Laren Barchem, 2003, nummer 2, Jaargang 2, p. 32-33. 6 Land van Lochem 2014 nr. 1

Land van Lochem | 2014 | | pagina 6