Het eerste Land van Lochem van 2014 neemt u weer met veel verschillende bijdragen mee op reis door het verleden van Lochem en omstreken. Zo kunt u het vervolg lezen van het tweeluik over Franchois Balochie, de beroemde Lochemse wachtmeester in de late zestiende eeuw. Eddy ter Braak beschrijft ook de laatste jaren van de dan al hoogbejaarde Franchois, die hij in heel wat minder roemvolle omstandig heden sleet in Utrecht. Naar aanleiding van de perikelen over de mogelijke verkoop en herbestemming van het Lochemse stad huis laten we zien, dat ook in het verre verleden van dit gebouw nogal eens belangrijke knopen moesten worden doorgehakt over het voortbestaan ervan. En wist u, dat in de Grote Kerk in Lochem één van de oudste voorbeelden van christelijke beeldhouwkunst in Nederland wordt bewaard? Verder bevat het Land van Lochem verschillende verslagen: van de Nieuwjaarsreceptie in januari j.l., de lezing van kunsthistoricus Jaap Nijstad in november vorig jaar en van de bestuursaangelegenheden en werkgroepen van het Historisch Genootschap in 2013 in het jaarlijkse Jaarverslag. Tot slot beschrijft de heer Meuleman, in dialect, de schoolgang in Laren in vroeger jaren. In deze redactionele bijdrage willen we ook stilstaan bij het vrij plotselinge overlijden van één van onze vaste schrijvers van de afgelopen jaren, dr. Everhard Jans, enthousiast en gedreven onderzoeker van de volkskunst, architectuur en folklore van oostelijk Nederland. Tijdens en na zijn studies geografie, geschiedenis en kunstgeschiedenis in Groningen en Münster volgden talrijke bekende publicaties zoals Gevel en stiepeltekens in Oost-Nederland (samen met Adriaan Buter, 1974), Bürgerhausformen zwischen IJssel und Emst (1984) en het onlangs verschenen monumentale Boerderijen in Salland (2012). Everhard Jans werkte onder meer voor het Van Deinse Instituut. Sinds zijn pensioen woonde hij in Lochem, waar hij voor het Land van Lochem vele lezenswaardige artikelen schreef over onder andere boerderijbouw, historische tuugkisten en volksgebruiken in onze regio. Everhard Jans overleed op 26 november j.l. op 72-jarige leeftijd. Tot slot wil de redactie u nog attenderen op het nieuwe adres van het Documentatiecentrum en de biblio theek van het Historisch Genootschap. Het HG is niet verhuisd, maar het nieuwe adres is toegekend vanwege de herontwikkeling en de bouwwerkzaamheden op het voormalige terrein van de manege aan de Koedijk. Het nieuw adres luidt: Runmolenlaan 23 7241 VE Lochem Email-adressen en telefoonnummers bleven ongewijzigd en vindt u zoals altijd op pagina 2. Veel leesplezier gewenst, De redactie 3 Land van Lochem 2014 nr. 1

Land van Lochem | 2014 | | pagina 3