Tussen land- en penseelstreek Een presentatie door Jaap Nijstad Hans Eisink Op dinsdag 27 november jl. organiseerde het Historisch Genootschap Lochem Laren Barchem een lezing door kunsthistoricus Jaap Nijstad, in Hotel Restaurant Paasberg in Lochem. Voorzitter Bert Brand begroette een bomvolle zaal, waarin 120 personen een plaats hadden gevonden. Als speciale gasten op deze avond verwelkomde hij de heer en mevrouw van Poppel en de besturen van de zusterverenigingen uit Vorden en Gorssel. Jaap Nijstad, een geboren Lochemer, is kunsthistoricus en heeft kunstgeschiedenis en archeologie gestudeerd. Zijn lezing had als titel "Tussen land- en penseelstreek' en als ondertitel "Lochem en zijn kunstenaars". De lezing werd, letterlijk en figuurlijk, omlijst door prachtige tekeningen van de helaas veel te vroeg overleden Lochemse kunstenaar Erik van Poppel. Uit het tentoongestelde werk blijkt zijn grote liefde voor Lochem en omgeving en voor de tekenkunst. Het aanwezige publiek genoot ervan, net als zijn trotse ouders. Net voor de ingebruikname van het nieuwe gemeentehuis heeft Lochem haar kunstcollectie geïnventariseerd en opnieuw ver deeld. Daarbij kwam een aantal waardevolle stukken in het bezit van het H.G. Al deze schilderijen zijn figura tief, dat wil zeggen dat een beeld bepalend voorwerp, b.v. een toren, een poort of een groot gebouw het onderwerp bepaalt en dat afhankelijk van de smaak en de kwaliteiten van de schilder sfeerbepalend accenten, zoals mensen, groepen bomen of die ren, werden toegevoegd. De spreker merkte op, dat er geen typische "Lochemse school" be staat, maar dat Lochem wel een aantal bekende schilders en tekenaars heeft voortgebracht. Verder werden werken van Van Oortmarssen, Ten Pas, Klaver en Holterman getoond en besproken. Na de pauze begon dhr. Nijstad met de vraag waarom we, wanneer we over kunst praten steeds aan schilderkunst denken en niet aan b.v. beeldhouwen. De vraag is gemakkelijker gesteld dan beantwoord. Mogelijk heeft de beeldenstorm invloed gehad. Het kan ook zijn, dat het plaatsen van schilderijen eenvoudiger is dan het plaatsen van beelden. Ter illustratie toonde hij enkele pijnlijke voorbeelden in de stad Zutphen. Ook bij het beeld van Willem Berkhemer, dat deel uitmaakte van de fontein bij het Staring College plaatste dhr. Nijstad een kritische kanttekening. De plaats, op de begraafplaats, waar het momenteel staat is volgens spreker te klein en te veel begroeid om het goed tot zijn recht te laten komen. Tot slot werd een serie prachtige landschappen van Gerrit Pasman getoond. Dhr Nijstad beëindigde zijn betoog met de opmerking, dat zowel Gerrit Pasman als Erik van Poppel met dezelfde verliefde blik naar het Lochemse landschap keken en dat dit in hun werk tot uitdrukking komt. Het was een geweldige lezing, die ons veel stof tot nadenken gaf. Het bestuur van het Historisch Genootschap en de evenementencommissie hebben veel eer ingelegd met dit initiatief. Ook een compliment voor de foto- en filmgroep, die zorgde voor een uitstekende beeld- en geluidskwaliteit. Al met al een avond met een gouden randje. 24 Land van Lochem 2014 nr. 1

Land van Lochem | 2014 | | pagina 24