midden deur, toen pas worn ut stille in de klasse. Ie hoven ok nie te knipogen, of ie gingen de gang in, maor dan mos ie 's aovonds nao blieven en regels maken. Hi-j had ok een kuukenbreuderieje, de eier mos e nog met de hande ummeleggen, met koffie drinken ging e der effen hen, at de eier goed uut- kwammen, ko'j goed doon met um hebben. Op de klokke kieken he'w der ok eleerd, maor wi-j wissen nooit hoe late of 't was, argens op tied kommen was weh moeilijk. Ok de taofels tot twintig, die laatsten ha'k nog wel 's mangs wat met te knooien ehad. Vö- lle schik he'w ehad van de poppenkaste, daor was e heer en meister in. Hier hew 't ok weer twee jaor vol eholden. Dan naor de darde en veerde klasse, daor kwam ie bi-j een olden meister, een beste keerl. Den hef ons de breuken eleerd, met een heleboel stukskes triplex. Eén he'k goed onthollen, met het uut graven van een ronde silo. Dat was twee en twintig zeuven- de, maol straol maol straol, dan ha'j de umtrek. Vake hadte een fototoestel bi'j zich wodte völle foto's met hef emaakt. De muziek, daor kon e ok wat met, hi-j had een viole en den mos eers estemd worn, Dan sloog e met een stemvörke tegen de lessenaar en dat heel e dan tegen het oor. Het was net een geluud as twee vriejende vlegen, die op de kop tegen de zolde ring anzatten. Dan haalden hi-j een varkenspezerik uut de binnentesse en begon e de snaren in te vetten um een goeie hoge noot te kriegen. Het zingen op zichzelf kwam alles nie van terechte, ik heb op de gang estaon, een andere jongen in een hook van 't lokaal en weer een ander onder het bord, of nööst de lessenaar, meer plaatsen waarn der nie. Veur de schoolopziener daor had e ontzag veur. Hi-j roken altied de piepe, maor as de inspecteur kwam, ging de piepe warm de tesse in en de raams en de deuren lös. Hi-j ging met pensioen en met een versje zingen en een glas ranja is e van schole of egaone. Toen kree'w as hulp zo lange een olde juffrouw. Ze was gezegend met een nogal vol borstwark en trippelde met een völs te nauwe rok deur de klasse, net as een pinguln. Later kree'w een jonge meister, zo van de kweekschole maor den had de hande lös an 't lief zitten. Eên van de jongs, dee het um nie naor de zinne en den gaf e een drei-j um de aorne. Den veel tegen de lessenaar an en kreeg een wonde an de wenkbrauwen, wat eers slim bloon. 's Aovens nao schooltied is e naor de olde leu hen ewes um zien excuus an te been. Of e der wat van eleerd hef week nie. Dan kump nog het schoolreisje naor de Plat- voot. Bi-j schole kö'w instappen in de tram en den breg ons vot. Wi-j hebt breudjes bi-j ons met ranja in een tasse. Bi-j de Pessink he'w het meeste a op. Bi-j de Platvoot was een dreijmölle, den mos ie zelf drukken, dan een paar wipwappen en een eigenwie- zen ezel, den smerig kon bieten. Der lepen een stuk of wat Chinezen, die'j heel slech konden verstaon. Zi-j vekochten stieve repen honig met apenötten, heel goed veur onze tande. Dan gao'w van de zesde klasse naor de zeuvenden en den achsten, hier is de hoofdmeister en den hef ons völle eleerd. Wi-j mosten opstellen maken, maor daor ha'w nie zo'n muei-jte met, want wi-j stonden geregeld in de gang en daor hingen die wandplaten van M.A. Koekoek en Tjeerd Bottema. Een opstel, wat leeft er in sloot en plas of in de loch, daor ha'k nie zo lange wark an. Ok de leesbeukskes op schole waarn mooi gelllustreerd deur Cornelis Jetses. Veur de leu die aover de weg hen kwammen, mossen wi-j altied de pette ofzetten, zag e soms da'w dat vegatten, dan mos dat in T lokaal gebeurn veur de kachel. Tien keer der langs lopen en de pette of zetten. En de andere jongs maor stiekum lachen. Wi-j kregen ok gymnastiek, at e goed te passe was, mochten wille een keer in de dree maond korfballen. Veerder mosten wille marcheren, gewoon een sol- daoten opleiding, links, rechts, uut de flank mars. De bedoeling hiervan was, da'w met school of oranje- fees nie deur het darp hen sjoksten as dronken leu. Op schole veur a'w de klasse in gingen, mossen wi-j eers de hande wassen en de klompe onder de pompe schone maken. Wi-j kregen noe ok leesbeuke mee naor huus, van Hektor Malot "Alleen op de wereld" "De negerhut van oom Tom" van Harriet Beecher Stowe, of van L. Penning "De leeuw van Modder spruit" "De held van Spionkop" enz. Hi-j had ok een hekel an da'w naor de klumpkesmark gingen tussen de middag op schole. Daor ston een olden viskeerl met een depe tonne met zolten vis, veur een cent waa'j de man. Eerst streupen hi-j de mouwen op en dan haalden hi-j zo'n viske onder uut de tonne. Wi-j hebt um evraogd, waorumme of e die vis onder uut die tonne mos halen. Och zeg e dat is zo goed veur mien eczeem an de arme. Het zeute holt wa'w met brachten atten wille in de klasse op, zonder dat e dat vernom. "s Maondagssmargens brachten wi-j een dubbeltje mee veur ons schoolreisje en ha'w nog Godsdienst onderwies van domie 0. Noordmans. Die man had een moeilijke taak, wi-j waarn net een paar jaor van het Sunterklaos geleuve of, toen mos hi-j ons weer een ander geleuf bi-j brengen. Hi-j wol het ene woord, wat nie in de biebel ston, beslist nie heuren (vleuken). Uut 't gezangenbook mosten wille de ver zen leern uut het heuf en a'w daor met gengs waarn, kwam zien zönne en de eerste vraoge was, kump oe Vaa ok en hi-j schudden met 't heuf, dan gingen de beukskes dichte um de volgende wekke weer veur den dag te kommen. Zo gingen wi-j op het ende van het schooljaor an en bi-j dissen laatsten meister he'w völle eleerd. Wi-j gaot van schole of en onze lêévenswieze veranderd, wi-j mot an 't wark, gruus haaln veur de kachel en holt haaln veur 't fornuus. Water pompen veur de beeste en vesper naor 't land brengen. Dan op 't roggeland aoren gaarn, veur elke schobbe kree'w van Grovaa twee en halven cent. Met het rogge inhaaln mosten wi-j altied garven scheten in de barg. In de harfs mosten wielle knollen roen en helpen eerappels gaarn. Grovaa zee altied: "teumig gaon, warkt de ondeugde in de hande." Noe'w van schole of bint, meu'w ok helpen met het versieren wanneer der een brulfte in de buurte is. Wi-j bint noe gin kinder meer, maor heurt bi-j 't jonge volk. 21 Land van Lochem 2014 nr. 1

Land van Lochem | 2014 | | pagina 21