Naor schole A. Meuleman Onderstaand verhaal is afkomstig uit het boek Jongs,wi-j mot moar 's kieken wat wodt van A. Meuleman van boerderij de "Weijenberg" in Oolde bij Laren. Den eersten dag naor schole kan'k altied ontholden. "s Margens um half negen staot een paar oldere buur- jongs a bi-j ons in de waskamer met schone klompe an. Moo hef mi-j klaor ezat, en daor ging 't hen. De jongs vertellen mi-j precies hoe of 't ging en wa'k weh mog'e doon en wat nie. Ze zatten beide in de laatste klasse en kennen het knappen van de zweppe. Het veurnaamste was, ie mosten oe nie op de kop laoten zitten. Um goed negen uur zatten wille met zo'n vieftien deems en jongs, as schööpe en bukke gescheiden in een lokaal met aol- lemaol platen an de wand. Ik veulen mi-j nog nie zo op mien gemak, ik harre altied lös elopen en ik krege het weh een betje benauwd. De Juffrouw was een bes mense, ze hef ons eers verteld, da'w een leie kregen met een grif fel. Zi-j maakte dan strepen op het bord veur de klasse en wille mosten dat dan op de leie tekenen. Um tien uur mochten wille naor buuten. Ik hadde het nieje der al of en bin op huus an egaone. Onze yolk kekken raar op, ik heb zand in de ogen ekregen en dat kan'k nie hem. Nao de middag mos "t weh weer gebeurn en langzaam bin'k der an ewend eworn. Vaa zèè tegen Moo: "iets zwaorder gebit in kan niet hinder". Jao wi-j hebt zowat altied met de klompe an naor schole elopen. Ik hadde weh een fletse, maor gin belastingplaatje en dan moch ie met de fletse nie op de weg kommen. Grovaa, Vaa en Moo hadden een belastingplaatje. Twee zatten der vaste an 't stuur en ene in een leren etui, dan ko'j uut lenen, wat nog weh vake gebeurn. As ze naor de karke gingen, stokken de vrouwleu ze in de noszak, anders waa'j ze zo kwiet. Daor is nog nie völle veranderd. Warkelozen en ambtenaren kregen de koperen belastingplaatjes van 't rijk gratis, maor dan zat er een rond gat in. Die ko'j nie uutlenen, want dan waa'j der bi-j. Met de tram bi'w wel is naor schole ewes, stiekum der achterop en veur de schole der of, anders kree'w der las met. In ons lokaal zatten in de onderste ramen matglas. Onze juffrouw had verkering met de Gemeente opzichter (Hidde van der Wal) en toen ze met de weg an't maken waarn, kek e altied deur het raam, maor dan mos e op de tene gaon staon. En as dan den olden Ruempol der langs kwam en den zèè tegen um: "goeie katers blieft al tied in de buurte", dan ha'j 'm direkt ok nie weer ezene. A'j luuze hadden, kree'j een breefke met, mo'j wat an doon. Met de griffel he'w een maond drok ewes, dan kree'w 't potlood met een punten anslie- per, vervolgens de kreuntjespenne met inkt. De inktpotjes zatten vaste in de taofel en de inkt van Thalens ko'j der ingeten met een Flesse waor een schenkkörk op zat. De penne mocht er in tut net an't kreuntje, anders kree'j knoojerieje. Den eersten dag bleem de vlekken dan ok nie uut. Toe'k in huus kwamme, vroog Vaa of ik met de penne schreve of met de vingers. Wat jongs stokken stöörig de vinger op, "juffrouw, ik hebbe een kladde, zi-j had dan een vloeiblad en dan was't maor effen of 't was vot. Twee jongs waarn nog nie zindelijk en dan ging 't wel is mis, ie konden ze dan wèh roeken en de juffrouw den trok de neuze op, "foei, foei" en dan mossen ze met naor buuten, de bokse uut en dan met een wöster of een olden wittekwas met kold water worn het achterwark weer klaor emaakt. Ze kekken dan of ze bi-j een open graf stonden. De bokse worn bi-j de kachel edreugd en zolange zatten ze met 't blote gat op de banke. Twee jaor he'w bi-j de juffrouw ezetten, toe bi'w aover egaone naor de darde klasse. Dissen meister mos ons schoonschrieven leern, maor daor ging nog a een hoge wieze op. De pols mos plat op de taofel, waor'j ech op mosten oefenen. Maor daor was wèh een middel veur, as 't nie bes wol. Ik krege twee latjes um de pols hen, zodat de pols plat op taofel bleef liggen. An beide enden zat ten ze met een tauwke an mekare, a'j 't een betje anhaalden passen het altied. De veurste vinger moch nie deurbuugen, dan drukten ie te hard. De rechterarm mos ie tegen de hoed andrukken, wol dat nie, dan kree'j daor een latte onder van een halven meter. Met de linkerhand schrieven dat was ter ech nie bi-j. "Dat gefronnik mag ik niet zien" (de Leermeister). De oldere jongs had den ons al ezeg, ie mot twee slipovers antrekken, want hi-j slot met een bamboestok, at um nie zint. Ie mossen oe op tied waan, of een groten bek opzetten en dan kreeg e een betje armood met oe. Een keer sloog e mis, en de stok knapten 20 Land van Lochem 2014 nr. 1

Land van Lochem | 2014 | | pagina 20