De vermeldingen betreffende de Balochi's in de Resolutiën Staten-Generaal tussen 1612 en 1630 In 1612 verzocht Willem Balochi om traktement. Het verzoek werd afgewezen. In 1613 verzochten Willem en Julius Balochi, zonen van Franchois Balochi, om extraordinaris traktement en appointement onder enige compagnie. Hun verzoek werd afgewezen. In 1615 ontving Franchois Balochi, na een verzoek hierom, 100 gld., met het oog op zijn leeftijd en gedane verdiensten. In 1616 verzocht hij de Staten-Generaal om een redelijk traktement. Een jaar later kreeg hij, gezien zijn vroegere verdiensten, ouderdom en sobere gelegenheyt" (levensomstandigheden) eenmalig 200 gld. Het jaar daarop ontving Juliana Beyers, vrouw van Franchois Balochi, gewezen monstercommis saris, op haar verzoek uit medelijden eenmaal 100 gld. Toen zij een half jaar later om een vast traktement van 200 gld. per jaar vroeg, werd het verzoek echter afgewezen. In 1619 diende ze weer een verzoek om geld in. Het werd in beraad gehouden. In 1622 verzocht Franchois Balochi om de eerst vrijkomende plaats als monstercommissaris. Dat stuitte op grote bezwaren(!). Juliana Beyers kreeg wel uit medelijden 20 gld. Heel triest is het om te lezen, dat Franchois Balochi de Staten-Generaal in 1623 om geld verzocht om zijn overleden vrouw een ordentelijke begrafenis te kunnen geven. Het verzoek werd afgewezen. In 1627 verzocht hij om enige ondersteuning voor de winter. Ook dit werd afgewezen. In 1630 komt zijn naam nog eenmaal in de Resolutiën Staten-Generaal voor, als dochter Margarita verzoekt om haar vader uit mededogen 50 gld. te geven. Dat verzoek werd wel ingewilligd. Daarna komt de naam van Franchois Balochi, of van zijn zonen, niet meer in de Resolutiën Staten-Generaal voor. Slot Dank zij de steun van het internet zijn we heel wat meer over het leven van wachtmeester Franchois Balochi te weten gekomen, dan wat er tot nu toe bekend was. Franchois Balochi moet, zo kunnen we concluderen, de laatste jaren van zijn leven onder armoedige omstandigheden hebben doorgebracht. Waarschijnlijk verbleef hij toen in Utrecht. Dit gezien het feit, dat de laatste keer, dat hij in de archieven van zich doet spreken, dat doet vanuit Utrecht (in de eerder genoemde notariële akte uit 1629). Aangezien zijn dochter Margarita de Staten-Generaal in 1630 nog eens om een financiële bijdrage voor haar vader vraagt, weten we dat hij in dat jaar nog in leven is. Hij moet toen ongeveer 85 jaar oud zijn geweest. In het begraafregister van Utrecht komt hij echter niet voor! Wat zullen de redenen zijn geweest, dat hij de welvaart, waarin hij het grootste deel van zijn le ven had geleefd, was kwijtgeraakt? En wilden of konden zijn kinderen hem en zijn vrouw niet financieel ondersteunen, of hadden zij het zelf ook moeilijk? Van de zonen Willem en Julius is dat voor te stellen. Zij vroegen de Staten-Generaal in 1613 immers ook om "extraordinaris tractement en appointment onder enige compagnie"Daaruit blijkt, dat zij ook geen vaste positie meer in het leger hadden en daardoor ook geen vast inkomen. Hoe het met Franciscus, Johan en Cornelus gesteld was, weten we echter niet. Al is er veel meer duidelijkheid over het leven van 'onze' wachtmeester, er blijven nog heel veel vragen open. Mogelijk komt daar in de nabije toekomst toch een aantal antwoorden op. Gebruikte literatuur e.d. - Het leger in de zeventiende eeuw, door dr. C.M. Schulten en J.W.M. Schulten. - De militie van den staat, het leger van de republiek der Verenigde Nederlanden, door dr. H.L. Zwitzer. - Regionaal Archief Zutphen: Oud Archief Zutphen i.v.m. Memoriën- en Resolutie boeken van de stad Zutphen betreffende de Berkelvaart 1591-1645. - Gelders Archief: Personen, Regesten (via http://www.geldersachief.nl). - De hooiplukkers van Lochem, door P. de Leeuw J. Gzn. - De Kroniek van Lochem, door A. Staring. - Groenlo in de Tachtigjarige Oorlog, door J.E. van der Pluijm. - Slachtoffer van verraad en intrige, Graaf Lamoraal van Egmond 1522-1568, door Herman Vandormael en Aline Goosens. - Registres d'inscription d'étudiants (matricules) - Inschrijvingsregisters van studenten, Inventaire des archives de l'Université de Louvain 1426-1797, Land van Lochem 2014 nr. 1

Land van Lochem | 2014 | | pagina 18