Wanneer vertrok Franchois Balochi uit Lochem? Mogelijk werd de overheid het misbruik met het tol heffen door vader en zonen Balochi zat en heeft hen ontslagen. We kunnen dat echter nergens terugvinden. Het is ook mogelijk, dat de hele familie, toen de stad in 1606 aan de Spanjaarden werd over ge geven, met de rest van het Staatse leger uit de stad vertrokken is. De Staatsen hadden tot 1606 de Spanjaarden buiten de poort kunnen houden. In dat jaar ge beurde het echter, dat de Spaanse bevelhebber Spinola prins Maurits in verwarring bracht door net te doen, of hij Deventer wilde aanvallen. Prins Maurits, die in Zutphen was, liet zich daardoor verleiden om soldaten uit de garnizoenssteden Zutphen en Lochem weg te halen. Lochem bleef daardoor slecht beschermd achter. E. van Meteren beschreef in zijn Historie van de oorlogen en geschiedenissen der Nederlanden en derzelven naburen 1315-1611, hetgeen daarna gebeurde, als volgt: "Spinola dat merkende, deed, den 21sten, Lochem berennen, insluiten, en nog den 22sten, als of hy Geschut geplant had, dog schoot niet. Binnen de Stad lagen nog twee swakke Vaandelen Voerknegten en een Vaandel Waerdgelders, die, verschrikt zynde, 's avonds uitzonden om verdrag, en, den 23sten, de Plaats overgaven, zonder eenen scheut verwagt te hebben. De Plaats was niet zeer sterk, maar gaf Spinola groot voordeel en onder Prince Maurits Volk ongemak en verslaagenheid, en Spinola maakte een Schans op den berg." De Staatse soldaten, onder aanvoering van garnizoenscommandant Franchois Balochi, mochten dezelfde dag nog met hun families, bagage en wapens uit de stad naar Zutphen vertrekken. Daar kwamen ze na een dag marcheren in de avond aan. Prins Maurits zal ze daar niet met open armen ontvangen hebben. Mogelijk heeft dit gebeuren grote invloed gehad op de positie van vader en zonen Balochi in het Staatse leger. Dat is echter maar gissen. Feit is, dat vanaf 1612 zowel vader Franchois als de zonen Julius en Willem in de Resolutiën Staten-Generaal opduiken met meerdere verzoeken aan de heren om een baantje of om geld. Ze waren blijkbaar hun vaste positie in het leger kwijtgeraakt. En dat zal niet vrijwillig zijn gebeurd. 17 De uittocht van het Staatse leger in 1606, door een onbekende Duitse graveur in beeld gebracht. Land van Lochem 2014 nr. 1

Land van Lochem | 2014 | | pagina 17