en Borculo. De poging had geen succes. Münster hield de boot af. Balochi's interesse om te komen tot verbetering van de bevaarbaarheid van de rivier zal mogelijk ook te maken hebben gehad met een be roepsmatige interesse: een betere aan- en afvoermogelijkheid van soldaten en legermateriaal. In 1590 vond de list met de hooiwagens plaats. Balochi's optreden zal zijn positie in Lochem behoorlijk hebben versterkt. In 1591 diende het gemeentebestuur een verzoek in bij het Hof van Gelre en bij de Raad van State om Franchois Balochi, met behoud van zijn ambt als wachtmeester, ook nog eens tot commandant te benoemen van een vendel. Men verwachtte, dat hierdoor een einde zou komen aan de moedwil der soldaten om burgers binnen en buiten de stad lastig te vallen. Vreemd, voor die taak was Balochi toch in 1586 als wachtmeester naar Lochem gekomen. Het gedrag van de soldaten tegenover van de bewoners was blijkbaar nadien niet voldoende verbeterd! Het is onduidelijk tot wanneer Franchois Balochi sergeant-majoor of wachtmeester van Lochem is geweest. Officieel schijnt hij tot november 1596 in Lochem in functie te zijn geweest. Maar het lijkt er echter op, dat hij de functie in 1603 ook nog had. Vreemd is ook, dat zijn zonen Julius en Johan in die jaren ook sergeant-majoor of wachtmees ter van Lochem zijn geweest. Mogelijk hadden de vader en de zonen wel deze zelfde rang, maar niet dezelfde taak. Julius werd in 1599 als wachtmeester van Lochem opgevolgd door zijn broer Johan. Deze oefende de functie waarschijnlijk uit tot de inname van de stad door de Spaanse bevelhebber Spinola in 1606. In De Kroniek van Lochem, geschreven door J.A. Staring, kleinzoon van dichter A.C.W. Sta ring, is het (on)waarschijnlijke verhaal over Franchois Balochi's dood in 1596 te lezen. Staring fantaseerde in dit boekje over de geschiedenis van Lochem, naar aanleiding van de zogenaamde 'spookkamer' op huize De Cloese, waar vroeger omstreeks het middernachtelijk uur wel eens de geest van een jonge maagd zou zijn verschenen, over een mogelijke relatie van deze maagd met 15 De Berckel 1592 Statsarch.Munster De Berkelkaart, die Franchois Balochi mogelijk bij zich had, toen hij met het Stift Münster in gesprek ging over de uitbreiding van de bevaarbaarheid van de Berkel. Land van Lochem 2014 nr. 1

Land van Lochem | 2014 | | pagina 15