Te Lochem is thans besloten tot verbouwing van bet Raadhuis, dat bouwvallig begint tje worden en waarvan de inrichting niet meer voldeed aan de tegenwoordige eisohen. Volgens het ontwerp eener commissie uit de Maatschappij van Bouwkunst zal het uitwendig in overeenstemming gebracht worden met den vrq goed bewaard gebleven oostgevel, welke dag- teekent uit het midden der 17e eeuw. Men verwaoht, dat het werk in het najaar zal kunnen aanbesteed worden. Gelukkig is ook de fraaie oostgevel uit 1741 ge respecteerd. Door deze op een aantal punten wat "ongelukkige" restauratie verdween het meest kenmerkende zeventiende-eeuwse architectuur motief van het Lochemse stadhuis, geïnspireerd op de "moderne" ontwerpen van de Amsterdamse bouwmeester Hendrick de Keyser. Maar, misschien wel belangrijker, de toekomst van het historische gebouw was veilig gesteld. De plechtige heropening van het stadhuis vond plaats op maandag 8 januari 1900, in een buitenge wone bijeenkomst van de Raad. Bij deze gelegen heid werd een herinneringsplaquette ingemetseld met de namen van burgemeester Haitsma Mulier, de wethouders en raadslieden die tot de restauratie hadden besloten. Lochem had weer een raadhuis, waarop het trots kon zijn. Al met al was het, ondanks de harde en foute aanpak van de topgevels, een bijzonder restauratieproject. Het is typerend voor de periode, waarin voor het eerst op grotere schaal initiatieven werden ontplooid op het gebied van behoud en restauratie van ons historisch erfgoed, in samenhang met een groeiend cultuurbesef en de bestudering van de Nederlandse bouwkunst. Terug naar onze tijd. Opnieuw beleeft het Lochemse stadhuis een spannende tijd. De nieuwe bestemming is nog ongewis. Welke functie het gebouw ook zal krijgen, zeker is dat ook hiervoor weer een update nodig is. We zijn benieuwd welke herbestemming het hart van Lochem weer tot leven zal brengen. Literatuur: 10 Het herstel van het Lochemse stadhuis haalde zelfs de landelijke pers: bericht in "Het nieuws van den dag" van 20 juni 1898. E.H. ter Kuile, De Nederlandse Monumenten van Geschiedenis en Kunst IV, De Provincie Gelderland, tweede stuk: Het kwartier van Zutfen, 's- Gravenhage 1958, blz.123-124. R. van Luttervelt, "Het stadhuis te Lochem", in: Bulletin van de Kon.Ned.Oudheidkundige Bond, 6e serie, jaargang 2, afl.6, december 1949, blz. 179-190. H. Romers, J. de Beijer Oeuvre-Catalogus, Den Haag, 1969 A.G. Schulte, "Monumenten in Lochem", in: Over stad en scholtambt Lochem 1233-1983. Een beschrijving na 750 jaar, Lochem 1983, blz. 227-233. A. Staring, De kroniek van Lochem, Lochem 1932, blz.26-31. HJ. Zantkuijl, "Het begin van het Klassicisme", in: Bouwen in Amsterdam. Het woonhuis in de stad, aflevering 27, Amsterdam 1973 1993, blz.247-253. Land van Lochem 2014 nr. 1

Land van Lochem | 2014 | | pagina 10