Vier weken te Lochem 44 Onbekend maakt onbemind. Dit geldt van alle waarde die verscholen blijft of door het menschelijk oog niet wordt opgemerkt. Verborgen deugd moet de waardeering derven, heimelijke liefde roert niemands hart, de schoone bloem in de eenzaamheid wekt geen bewondering, het licht onder de korenmaat is te vergeefs ontstoken. Zoodra evenwel door een opmerkzaam oog het verborgene gevonden is en zijn waarde erkend, trekt het meerderen tot zich; en het nu bekende wordt langzamerhand bemind. Zoo is het ook met Lochem gegaan, waarschijnlijk afgeleid van Loo-heim (woonplaats aan het bosch). Staring had wel gezongen van de blinkende sikkels in het ruischend graan en het feestelijk lied der wouden; vreemdelingen hadden misschien wel eens in stilte genoten, waar de dichter droomde en tevens de hand aan den ploeg legde; sommige inwoners van het stadje zullen wel dikwijls met meer dan oppervlakkigen blik de weelde rondom hen hebben aanschouwd; -maar de trek van menschen uit alle oorden des lands, die hier 's zomers herstel van gezondheid, heerlijke rust en omgang met de natuur zoeken; die lust, om het oude stadje te besluiten in een krans van villa's (de een al mooier en geriefelijker dan de ander) dag- teektent eerst van korte jaren geleden, nadat in 1885 het Verfraaiings-gezelschap was opgericht, met het doel: "de bekoorlijkheden der natuur om en bij Lochem aan te wijzen, te onderhouden, uit te breiden en gemakkelijk voor het publiek toegangbaar te malen". Gelderlan hjir op dyn bergen Sjaen 'k Goads moaye wrarld yn 't roun J. Halbertsma, bezorgd door de redactie. In "Hepkema's Courant", het Nieuwsblad van Friesland1, verscheen op 28 en 31 mei 1902 (in twee delen) een fraaie beschrijving van Lochem en omstreken. De Fries J. Halbertsma doet verslag van zijn wekenlange verblijf in Lochem, een lofzang op de kleine landstad en de prachtige omgeving. Ook schetst de schrijver een beeld van de veranderingen, die overal zijn te zien: de villabouw, de florerende hotels en pensions en de moderne voorzieningen. (Gids voor Lochem en Omstreken). De eerste villa's aan de Nieuweweg, gezien vanuit het oosten. Land van Lochem 2013 nr. 2

Land van Lochem | 2013 | | pagina 8