zijdakvlakken en een kort dakschild boven de voorgevel), gedekt met ambachtelijke rode oud-Hollandse pannen en de in zeer fraai metselwerk uitgevoerde gevels. De voorgevel is op klassieke wijze symmetrisch ingedeeld. De vensters hebben ramen met kleine ruitjes en de ingang in de voorgevel heeft boven de deur een bovenlicht met bijzondere roedenverdeling. Een bijzonder element zijn de houten serres, die onder diep afgestoken dakschilden schuil gaan. Eén van de serres is door architect G.J. Postel in 1936 naar achteren uitgebreid. Het huis is een verkleinde versie van enkele grote landhuizen, die Hanrath rond 1905 in Hilversum ontwierp, zoals zijn eigen woning D'Olijftak uit 1904. De boerderijachtige uitstraling van 't Sonnehuys paste uitstekend bij de landelijke omgeving van de Barchemseweg. Het was hier in 1906 één van de eerst gerealiseerde landhuizen en werd toen nog omgeven door uitgestrekte golvende korenvelden en weiden. Een invloedrijk ontwerp Architect Postel (1887-1945), die vanaf 1909 zijn eerste woningontwerpen maakte, was vermoede lijk erg gecharmeerd van 't Sonnehuys. Hanraths schepping was één van de eerste voorbeelden van Groet uit LOCHEM, Wilhelminalaan. t Sonnehuys, tegenwoordige toestand (2012). Foto door Gea Laar Fotografie. 't Sonnehuys op een oude ansichtkaart uit circa 1915 (links). Er vlak achter, aan de Wilhelminalaan, staat het woonhuis, dat architect Postel in 1911 ontwierp. De boerderijachtige kapvorm en de vensters met luiken zijn geïnspireerd op het huis van Hanrath. 6 Land van Lochem 2013 nr. 2

Land van Lochem | 2013 | | pagina 6