't Sonnehuijs, een schepping van Johan Wilhelm Hanrath Monumenten in de gemeente Lochem (20) CeesJan Frank In en rond Lochem werden vanaf de late negentiende eeuw veel villa's en landhuizen gebouwd. Meestal gebeurde dat naar ontwerp van plaatselijke architecten en bouwon dernemers, maar in enkele gevallen zijn er ook landelijk bekende ontwerpers ingescha keld, vaak op initiatief van de van elders afkomstige opdrachtgevers, die zich in Lochem kwamen vestigen. In 1906 gaf de Hilversumse gemeenteont vanger Rudolph Ledeboer de opdracht aan architect Johan Wilhelm Hanrath (1867 1932) voor het ontwerpen van een landhuisje aan de Barchemseweg, toen nog een nauwelijks bebouwde landweg met hier en daar een boeren woning. Het huis was bestemd voor zijn dochter Catharina Elisabeth Ledeboer, die in 1905 in Lochem in het huwelijk was getreden met de emeritus-predikant Jelle Sippes Pekema (1863 1910). Die had zich in oktober 1904 in Lochem gevestigd, nadat hij wegens "voortdurende ongesteldheid" zijn functie als doopsgezind predikant had neergelegd. Hij was predikant geweest in Irnsum, De Rijp en Hilversum-Hui- zen. Catharina was zijn tweede vrouw, na een ontbonden huwelijk met Henriette Koopman. In 1905, ruim voordat het gezin de woning aan de Barchemseweg zou betrekken, werd een eer ste zoon van het echtpaar in Lochem geboren, Rudolph Charles. Een tweede zoon volgde in 1908, Marius Jan, maar toen was de familie vermoedelijk al weer vertrokken uit Lochem en gevestigd in Rijswijk. De predikant overleed in Hilversum in 1910, op 47-jarige leeftijd. Landhuis Pekema In het Hanrath-archief wordt het ontwerp van de Lochemse woning vermeld als "landhuis Pekema". Johan Wilhelm Hanrath, in 1867 in Amsterdam geboren en sinds 1893 als architect gevestigd in Hilversum, kreeg grote bekendheid door zijn ontwerpen voor imposante villa's, landhuizen en schoolgebouwen. Zijn klantenkring bestond voor een belangrijk deel uit wel- gestelden, die in de nieuwe villaparken en buitens van het Gooi, maar ook in andere delen van Nederland representatieve huizen lieten bouwen. In de buurt van Lochem ontwierp hij in 1915 het indrukwekkende landhuis 't Waliën aan de Lochemseweg bij Warnsveld, voor mevr. J.P.C. van Doorninck-barones Van Reede tot der Aa. Het oudere landhuisje in Lochem, opgeleverd in 1906, is een goed voorbeeld van wat in de architectuurgeschiedenis de "nieuw- historiserende stijl" wordt genoemd. Deze stroming uit de vroege twintigste eeuw vermengt kenmerken van de traditionele landelijke bouwkunst en de klassieke sobere baksteenarchitec tuur van de achttiende eeuw met de moderne inzichten van de rond 1900 invloedrijke Engelse en Duitse landhuisarchitectuur. Dat resulteerde in comfortabele, geriefelijke en representatieve gebouwen, die erg geliefd waren bij de rijkere opdrachtgevers. Karakteristiek in het ontwerp van 't Sonnehuijs zijn het aan de boerderijbouw ontleende zogenaamde afgewolfde dak (grote 5 Johan Wilhelm Hanrath, circa 1925, uit: M. van Aalst Land van Lochem 2013 nr. 2

Land van Lochem | 2013 | | pagina 5