Excursie Lochemse kastelen en buitenplaatsen op zaterdag 27 april 2013 Twee volle bussen doorkruisten, vanaf 8.30 uur, op deze dag het landschap van de gemeente Lochem. Zeg maar gerust "het bijzondere landschap" van de gemeente. Want de natuur, het "groene aanzien" van Lochem is ongekend gevarieerd en dat alles binnen de grenzen van de gemeente. Van strand, via heide, beekdalen, weide en bouwland en naar bossen en berg. En daarnaast de strengen, kanaaltjes, beekjes, rivier de Berkel, Twentekanaal en de IJssel. Maar het meest bijzondere in de gemeente Lochem zijn de landgoederen met hun kastelen en de buiten plaatsen. In heel Nederland kent men zo'n dichtheid aan landgoederen en bijbehorende bebouwing niet. Het is het goud van onze gemeente Lochem, want Vorden heeft de naam, maar Lochem de kastelen. Jan Huidink vertelde in de bus over het ontstaan van het landschap, de essen, de rivierdalen en de on telbare stroompjes die het water van Oost naar West transporteren. Focko De Zee voerde ons door de Lochemse geschiedenis, het ontstaan van de vele landgoederen en de fraaie huizen. Maar het bezoek aan een drietal "kastelen" en een ruïne, met de ontvangst door de "kasteelheren", liet ons toch pas echt voelen en ruiken aan dit rijke bezit. Huize 't Ross De geschiedenis en restauratie van Huize 't Ross, tussen Lochem en Almen, werd ons uit de doeken gedaan door de trotse eigenaar, mr. W. Nan. Een man met een passie, dat was duidelijk. Maar ook een bijzonder huis, met grote verdie pingshoogten, omdat een van de vroe gere eigenaren, mr. Arnold van Rappart, zijn astmatische zoon, Gabriel, meer lucht wenste te geven. Een huis waarvan de bouw in 1876, in het Zwijnshoofd in Lochem werd aanbesteed. Een van de bekende eigenaren was The Reaper's Fellowship te Philadelphia, waar het te boek stond als "De Vluchtheuvel", maar ook projectontwikkelaar "De Renkumse Heide. Maar dat is alles gelukkig geschiedenis. De Boedelhof Het vroegere, prachtige kasteeltje de Boedelhof in Eefde is in 1821 slachtof fer geworden van de onwil van Huize de Voorst, om er belasting over te betalen en toen afgebroken. Nu rest alleen nog het linker bouwhuis. Daar werden we enthousiast ontvangen door de nieuwe eigenaar, dhr. P. Foole. Het was als een lekkende en bijna instortende bouwval zijn eigendom geworden en nu bijna klaar om het gaan bewonen. Een moe dige daad, deze bijna-ruïne te kopen en weer in oude luister te herstellen. Het resultaat is bijzonder en zeer bewoon baar. Zijn plezierige verhaal over de geschiedenis en vooral de "restauratie" dwong veel respect af. 27 Land van Lochem 2013 nr. 2

Land van Lochem | 2013 | | pagina 27