De boerenwoningen, tot het gebied van De Cloese behoorende, hebben alle luiken of blinden voor de vensters met roode paneelen, terwijl de bezittingen van den Huize Ampsen aan de blauwe en witte kleuren te onderkennen zijn. Het boerenbedrijf beteekent hier maar weinig; de grond is schraal en het weiland schaarsch, het watergebrek in den zomer groot. Het rundvee wordt 's morgens vroeg uit gedreven, om tien uur teruggehaald, in den namiddag opnieuw naar de weide gebracht en 's avonds te ongeveer zes uur weer op stal gezet. Een jongen of meisje, met een twijg in de hand, geleidt meestal de kudde. De dieren weten nauwkeurig den weg en haasten zich, om thuis te komen. Schapen ziet men onder het behoor van Lochem hoogst zelden. Wel houdt ieder een geit die voor goed afstand heeft gedaan van het "buitenleven" en zich moet vermaken in het halfduister van een achterhuis. De dichtregelen van Camphuzen: "Elk diertje heeft zijn vollen wensch en kwelbegeert leit stil" zullen wel niet op haar toepasselijk zijn. De Berkel, die we straks terloops genoemd hebben, is een smal riviertje, dat echter in den loop der eeuwen vrij wat moeite en strijd heeft veroorzaakt. Enerzijds een streven, om de rivier bevaarbaar te maken en in toom te houden, anderzijds de aanhoudende tegenwerking van een deel der landbewoners, zoodat plan na plan in duigen viel. Eerst in 1881 werd een waterschap van de Berkel opgericht, doch tien jaar later beliep de schade der overstrooming, in één zomer, nog f 186,672. In 1893 kon de zaak eindelijk ter hand worden genomen, waartoe de eigenaar van de Cloese krachtig meewerkte, en men slaagde. Tevens kwam toen de geest van een schoone jonkvrouw tot rust, die in verband met die Berkel- geschiedenis als driehonderd jaar op een der kamers van het slot had gespookt. Zo beweert men. ï^uïne van „de jfettel horstbij Xochem Dicht bij het kasteel ligt een brug over de rivier, vanwaar men een aardig gezicht op de stad heeft. Ook staan hier twee rustbanken ter weerszijden van de laan. Brug en laan heetten naar een ander kasteel, het huis Keppel, thans niet meer aanwezig. Het Berkelgebied was rijk aan kasteelen en een zekere vermaardheid daaronder heeft het huis Nettelhorst gekregen, waarvan men nog een stuk muur en een halven toren te midden van statige eiken lanen terug vindt. Een wandeling daarheen is zeer aan te bevelen. In het jaar 1783 ontstond ter gelegenheid van een doopfeest een hevige ruzie op dit slot, waarbij de eigenaar en zijn gasten den patriotschen predikant van Laren - die de gezondheid van Brunswijks hertog niet wilde drinken - te lijf gingen. Het tooneel is in beeld en schrift vereeuwigd. 16 Vervolg van pag. 13) Land van Lochem 2013 nr. 2

Land van Lochem | 2013 | | pagina 16