Hartelijke groeten uit Lochem (18) Over Verwolde, de Ehze en Den Haag CeesJan Frank In 1927 kreeg Huis Verwolde in Laren een flinke facelift. Het statige achttiende-eeuwse huis werd gerestaureerd en uitgebreid met een toren. Op ansichtkaarten uit het begin van de vorige eeuw is de oude toestand nog vereeuwigd, maar na 1927 was het nieuwe uiterlijk natuurlijk aanleiding voor het drukken van nieuwe fotokaarten. Een ansicht van het kasteel uit 1904 brengt ons van Laren naar de Ehze in Almen, en vandaar ook nog naar een illuster huis in Den Haag. Huis Verwolde kan bogen op een lange en roerige geschiedenis, die op zijn minst terug gaat tot de eerste helft van de veertiende eeuw. Het tegenwoordige "kasteel" is echter van veel jongere datum. In opdracht van Frederik Willem van der Borch (1737-1781) werd in 1775-1776 namelijk een geheel nieuw huis gebouwd naar ontwerp van de destijds vermaarde stadhouderlijk architect Philip Willem Schonck (1735-1807), onder meer bekend van zijn werk voor Prins Willem V. Schonck ontwierp het blokvormige bak stenen huis in de stijl van het Hollandse classicisme. De statige voorgevel heeft een rijk versierde middenpartij, uitgevoerd in Gildehauser zandsteen en bekroond door een driehoekig fronton, waarin de wapens van de families Van der Borch en Van Rechteren (van Frederik Willems echtgenote) zijn aangebracht. Het grote, oor spronkelijk met pannen gedekte schilddak droeg een klokkentorentje en had op de hoeken grote gemetselde schoorstenen. In de loop van de negentiende eeuw werden enkele kleine wijzigingen uitgevoerd, maar het huis bleef grotendeels intact. Tot de opvallendste veranderingen behoorde het aanbrengen van grotere ruiten in de schuiframen. In 1927 volgde dus de verbouwing door de architecten M.A. en J. van Nieukerken en A.J. Jansen. De ingreep bestond uit het terugbrengen van de kleine ruitjes in de schuiframen en het aanzienlijk verhogen van het schilddak, waarin vanaf nu plaats was voor twee zolderverdiepingen met grote en kleine dakkapellen. Het klokkentorentje verdween en de dakpannen maakten plaats voor chiquere leien. Bovendien werd tegen de rechter zijgevel een grote toren geplaatst, waardoor het kasteelachtige karakter van het huis werd versterkt. Aan de linker zijde verrees een breed bordes met balustrades en een trap naar de tuin. Tegelijk met huis werd ook de tuin onder handen genomen. Hiervoor werd de tuinarchitect Hugo Poortman aangetrokken. De ansichtkaarten Twee van de hier afgebeelde ansichtkaarten laten het huis zien vóór de verbouwing, met lager dak, klokken torentje en de schuiframen met grote ruiten. Ook krijgen we een indruk van de tuinaanleg, voordat die door Poortman in een meer formele stijl werd aangepast. De derde kaart dateert uit 1929. Het huis is hierop in de nieuwe gedaante te bewonderen. Aan de oudste ansichtkaart, verstuurd in 1904, is een bijzonder verhaal verbonden. De kaart toont dan wel Huis Verwolde, maar ze werd verzonden vanuiteen ander adellijk huis, De Ehze in Almen. Ansichtkaart 1 Ansichtkaart "Huize Verwolde (achterzijde)" (uitgave B.G. Lovink, Lochem), in 1904 ver stuurd aan Mademoiselle E.C. Dijckmeester, Nieuwe Uitleg 4, 's-Gravenhage. Tekst op voorzijde: "Lieve Christina. Dank voor je laatste. Heb je je goed geamuseerd bij de Van H. Ik amuseer me hier best. Gisteren was 't kermis in Almen, 't geen erg vroolijk was. Ik ga nu tot eind Aug. logeeren bij de Van Wassenaers. Van daag over 14 dagen zetten we weer Koninginnegracht 82 in jtus/r" /V 5 Huize Verwolde (achterzijde). Land van Lochem 2013 nr. 1

Land van Lochem | 2013 | | pagina 5