Enige tijd geleden kondigde de redactie aan, dat er plannen zijn voor een nieuwe jas voor het Land van Lochem. Door allerlei omstandigheden is het daar nog niet van gekomen. Zoals u ziet heeft het tijdschrift dus nog zijn vertrouwde vormgeving. Het is de bedoeling, dat we in de loop van 2013 de ideeën voor verbetering en vernieuwing van het Land van Lochem verder uitwerken. Voorlopig gaan we op de oude voet voort en presenteren we weer een tijdschrift vol interessante bijdragen over de geschiedenis van Lochem en omgeving. Twee uitgebreide artikelen nemen u mee naar een bijzondere historische plek in de Lochemse binnenstad, naar het terrein van het voormalige Grote of Agnietenconvent tussen de Achterstraat en de Zuiderwal. André Reincke en Eddy ter Braak beschrijven respectievelijk de lotgevallen van het "Kloosterhuis" aan de Achterstraat en de bijzondere loopbaan van stadsschoolhouder en stadsrentmeester Gerrit Helmus Snel, die verbonden was aan de "stadsschool" of "Nederduitsche School". Deze was sinds 1646 gevestigd in de verbouwde kapel van het Grote Convent. Snel was er vanaf 1795 schoolmeester. In de "Hartelijke groeten uit Lochem" brengt een in 1904 verstuurde ansichtkaart van Huis Verwolde u van De Ehze in Almen ook nog naar een bijzonder huis in Den Haag. Verder vragen we uw speciale aandacht voor een fraaie schoolfoto uit 1965, gemaakt bij de Openbare Lagere School in Barchem. In de nieuwe rubriek Kort Geschiedenis Nieuws, met kleine berichten over actuele gebeurtenissen rondom de geschiedenis van Lochem, doen we opnieuw het verzoek: als u ideeën of bijdragen heeft voor deze rubriek, dan horen we dat graag. Het Land van Lochem wordt afgesloten met het Jaarverslag over 2012. Hierin kunt u lezen over de be stuursaangelegenheden en de activiteiten van de diverse werkgroepen in het afgelopen jaar. Ten slotte nog een belangrijke mededeling: de redactie is op zoek naar enkele reserve-bezorgers voor het Land van Lochem. U kunt voor meer informatie hierover en aanmelding contact opnemen met het redactie-adres, vermeld op pagina 1. Veel leesplezier! De redactie Een verduidelijking betreffende het artikel 'De gevelsteen van het pand Markt 27-28 in Lochem', afgedrukt in het vorige nummer van het 'Land van Lochem'. In dit artikel heb ik gesteld, dat de panden, waar pand Markt 27-28 deel van uit maakt, op grond staan, dat vroeger deel heeft uitgemaakt van het oude kerkhof rond de kerk. Sommige lezers hebben gemeend daaruit te kunnen concluderen, dat de woningen op plaatsen zijn gebouwd, waar vroeger graven zijn geweest. Dat was echter niet wat ik bedoelde met het huis omschreven als op den Kleinen Kerkhof staan deWe zijn zo gewend aan het begrip kerkhof als zijnde een begraafplaats, dat we ons blijkbaar niet kunnen voorstellen, dat een kerkhof in vroegere tijden 'het hof horende bij de kerk' was. Het was oorspronkelijk niets anders dan de (ommuurde) ruimte om de kerk. Een open ruimte, die bij de kerk hoorde. Toen men op deze open ruimte zijn overledenen ging begraven, kreeg het langza merhand een andere betekenis: kerkhof werd begraafplaats. Op het deel van het 'kerkhof', waar de bovengenoemde panden zijn gebouwd, hebben volgens mij nooit graven gelegen. Die lagen allemaal dichter tegen de kerk aan. Maar het gehele gebied behoorde wel bij het 'kerkhof'. Eddy ter Braak 3 Land van Lochem 2013 nr. 1

Land van Lochem | 2013 | | pagina 3