40. Voor zijn werk als voorzanger en voorlezer kreeg hij f 40,- per jaar en voor het 'aflezen' van publicaties (in de kerk) kwam daar nog eens f 20,- bij. Zijn jaarinkomen zal dus ongeveer f 750,- hebben bedragen. Ook voor die tijd was dat niet erg veel. Daarnaast zou het gemeentebestuur graag zien, dat er een kundige ondermeester bij kwam. Dit gezien het aantal leerlingen, de leeftijd aangezien de requestant, reeds een man van jaren") en de onvoldoende kennis van het 'moderne' onderwijs ("zoo kundig in zommige deelen van het onderwijs, echter niet genoeg bekend is met de tegenwoordige zoozeer veranderde en verbeterde leerwijze") van de 'oude' bovenmeester. Het werd G. H. Snel blijkbaar allemaal wat te veel. In ongeveer dezelfde periode doet burgemeester Thomasson in een aantal brieven aan de Gouver neur van Gelderland namens het gemeentebestuur zijn beklag over de steeds slechter wordende toestand van het schoolgebouw: teveel leerlingen in een krappe ruimte, slechte ventilatie, onvol doende verwarming in de winter, kapotte vloerplanken en een slecht functionerend "secreet" (toilet). Om aan de 'moderne' eisen van het onderwijs te kunnen voldoen vraagt het gemeentebestuur om extra geld uit het provinciale fonds voor de aanschaf van nieuwe tafels en banken, kasten, borden met toebehoren, kaarten en een grote kachel. Maar het leverde nauwelijks enige toezegging op. Thomasson kon op een gegeven ogenblik aan de Gouverneur meldden, dat één der zonen van schoolmeester Snel als ondermeester was aangenomen op de stadsschool, nadat hij een gedegen opleiding had gevolgd aan het Haarlemse Instituut van Schoolmeesters. Door zijn aanstelling zou het onderwijs aan de stadsschool meer aan de eisen der tijd kunnen worden aangepast, mits de provincie met geld voor goed schoolmateriaal over de brug zou komen. Drie zonen van G.H. Snel ook in het onderwijs De zoon die zijn vader kwam ondersteunen bij het onderwijs op de school was Gerard Warner. Zijn oudere broer Harmen Wijgmans volgde een universitaire opleiding en bracht het tot conrector van de Latijnse scholen in Zwolle. Reinoldus Gerrit kreeg, net als zijn broer Gerard Warner, zijn onderwijsopleiding aan het Instituut van Schoolmeesters van de heer Prinsen in Haarlem. Hij ging daarna als leerkracht op een school in Delft werken. Hier overleed hij echter al op 21-jarige leeftijd. Gerard Warner volgde, zeer tot het genoegen van schoolopziener H.J. Thomasson, zijn vader na diens overlijden op als de Lochemse stadsschoolhouder. Het duurde echter wel meer dan een jaar voor zijn benoeming rond was. Zijn benoeming had voor zijn moeder het bijkomende voordeel, dat zij in het huis bij de school kon blijven wonen. Gerard Warner was de enige van de kinderen van het echtpaar Snel, die niet trouwde. De vierde zoon, Frederik Willem Everhard, werd predikant. De vijfde, Johan Adolf, de jongste, werd apotheker en was enige tijd in dienst bij dr. Rive in Lochem. Hij woonde toen ook bij hem in huis. Later werd hij commissionair in effecten. Rond 1868 staat hij geboekt als wethouder en ambtenaar van de Burgerlijke Stand van Lochem. Uiteindelijk overleed hij in 1881 als rentenier in Lochem. De beide dochters van het echtpaar Snel, Frederika Geertruida Elisabeth en Elisabeth Susanna, hebben geen beroep uitgeoefend. Ze zijn getrouwd en net als broer Harmen Wijgmans naar Zwolle terug gegaan. Het blijkt, dat meerdere kinderen van het echtpaar G.H. Snel en A. H. Wijgmans in Lochem zijn overleden en begraven. Ze zijn, of in Lochem blijven wonen, of er naar teruggekeerd. Allen lig gen, evenals hun moeder, in het familiegraf op de oude begraafplaats. Vader G.H. Snel is daar echter niet te vinden. Waarschijnlijk is hij als één der laatsten nog begraven op de begraafplaats bij de kerk in de stad. 22 Bronnenlijst artikel G.H. Snel. A. Historisch Centrum Zwolle: - Archief 250.1, Familiearchief Thomassen a Thuessink 1631-1902, inv.nr. 63. - Archief 902, Burgerweeshuis Zwolle, 1603-1972. - Archief 700, inv.nr. 414 t/m/ 416: Register van nieuwe burgers 1650-1808. - 700, inv.nr, 459, 460: Register van nieuwe burgers 1762-1811. - Archief Ned. Herv. Gem. Zwolle, KAO 17 lidmatenboeken 1621-1842. - RBSO Doop-, Trouw- en Begraafboeken 1581-1811. - Archief AAZO1: Resolutiën van de Provinciaal Representanten 1795-1796. Land van Lochem 2013 nr. 1

Land van Lochem | 2013 | | pagina 22