H.J. Raad, mr. J.B Haytink, Thomasson en Jan Hogeweg, en tot fungerend secretaris mr. J.L. Solner". De revolutie in Lochem was tot rust gekomen, het gemeentebestuur fungeerde weer. In de zaak van de benoeming van 't hoofd van de school kreeg de burgerij toch haar zin: op 12 novem ber besloot de raad, bestaande uit H.J. Thomasson, mr. J.H. Thomasson, T. Reerink, J Hogeweg en G. Putman: Na preliminair (voorafgaand) voorstel van de Burgemeester Presiderende, ten overstaan van gemeenslieden en gecommiteerden uit de Rotten of Wijken uit ieder wijk een, eenparig te beroepen G.H. Snel, schoolmeester te Zwolle." Zoals in het voorafgaande vermeld en zoals u op de bijgevoegde afbeelding van zijn brief aan de Burger Representanten kunt lezen, nam G.H. Snel zijn benoeming op 14 november 1795 aan. Hij blijkt ook snel in dienst van de gemeente Lochem te zijn getreden, want G. Prop meldt in zijn boek, dat op 21 december 1795 alle autoriteiten van de stad Lochem de eed "de tegenwoordige Constitutie en orde van zaken noch in 't openbaar noch in 't geheim op eenigerlei wijze hoe ook genoemd of waar in bestaand zullen tegenwerken" hadden ondertekend. Onder deze autoriteiten noemt hij ook G.H. Snel, schoolmeester van de Nederduitse school. Daaruit blijkt wel, dat de loopbaan van meester Snel in Lochem was begonnen. En blijkbaar met succes, gezien het vermelde in de inleiding. G.H. Snel stadsrentmeester In het jaar 1796 nam G.H. Snel nog een taak op zich. Hij werd per 17 oktober benoemd tot stads rentmeester. Een taak die Adolph Jan Nijman niet langer wilde uitoefenen. De stadsrentmeester was de persoon, die alle financiële zaken betreffende de gemeente regelde: van verpachtingen van gronden tot het uitbetalen van onkosten en salarissen. G.H. Snel heeft deze taak tot1813, dus tot aan het eind van de Franse overheersing van ons land, uitgeoefend. Vanaf 1813 vinden we de naam van Herman Rerink in de boeken als de stedelijke ont vanger, zoals de stadsrentmeester blijkbaar vanaf dat ogenblik genoemd werd. Een jaar later was het echter al weer een ander, A.J.J.A. van Heeckeren, die deze taak uitoefende. In het verslag van de Lochemse Grondvergadering nr. 1 van 1798 vinden we G.H. Snel terug als één der vijf stemopnemers. Hij had zich, gezien het voorgaande, snel in de Lochemse samenleving ingewerkt. Het gezin Snel Gerrit Helmus Snel was de zevende van de negen kinderen van de Dalfsense molenaar Reijnt Willems Snel(le) en zijn vrouw Fennigjen Herms (Veldink). De voornaam Helmus is afgeleid van Wilhelmus, een voornaam die in zijn familie vaker werd gebruikt. Hij staat in het doopregister van Dalfsen op 25 september 1768 vermeld als Gerrit Helmes Snel, geboren in het buurtschap Emmen bij Dalfsen. De geboortedatum is waarschijnlijk 11 september 1768. In het bevolkingsregister van Lochem van 1813 staat echter als geboortejaar 1770 vermeld. Ook schoolopzichter H.J. Thomasson vermeldde in de 'Staat der Nederduitsche Scholen in het Departement van den Rhijn' in 1797 ten aanzien van de schoolmeesters in Lochem: "een bezoldigd G.H. Snel, oud27 jaar; bezoldigd een ondermeester H. Schotman, oud 19 jaaren" 20 1, *5*' l Land van Lochem 2013 nr. 1

Land van Lochem | 2013 | | pagina 20