een aantal steden en gewesten de macht over de nemen. Zozeer zelfs dat in 1785 stadhouder Willem V zich genoodzaakt zag uit te wijken naar Nijmegen. In 1787 besloot de koning van Pruisen, de zwager van de stadhouder, hem te helpen en stuurde hij een leger naar de Republiek. De komst van het Pruisische leger betekende het voorlopige einde voor de patriottenbeweging. Vele revolutionairen ontvluchtten de Republiek en zochten voor korte of langere tijd een veilig heenkomen. De meesten trokken naar Frankrijk, waar ze in 1789 de Franse revolutie meemaakten. Op 26 augustus 1787 kwamen de eerste Pruisische krijgslieden Lochem binnen. Later kwam daar nog versterking bij. De soldaten werden bij de burgers ingekwartierd. De Lochemse patriotten lieten voorlopig niets meer van zich horen. Maar ook de andere burgers waren uiteindelijk niet zo blij met de ingekwartierde soldaten. Ze bezorgden veel overlast en de inkwartiering was kostbaar voor de stad en haar bewoners. In 1793 werd Frankrijk een republiek. Omdat het land meende, dat er door Oostenrijk, Pruisen en Engeland plannen werden gesmeed om het land aan te vallen, verklaarde de Franse Republiek de oorlog aan de vorsten van haar nabuurlanden, ook aan de stadhouder der Republiek der Verenigde Nederlanden. Het Nederlandse leger was nauwelijks gereed voor de oorlog. Het bestond grotendeels uit gehuurde, 17 De tweede brief van G.H. Snel (en H. Stoker), waarin vermeld staat, dat zij niet naar Lochem konden komen vanwege grote onveiligheid onderweg. Land van Lochem 2013 nr. 1

Land van Lochem | 2013 | | pagina 17