Meester Gerrit Helmus Snel Gerrit Helmus Snel solliciteerde op 15 oktober 1794 naar de functie van Schoolmeester en Voorzanger" naar aanleiding van een advertentie in 'De Oprechte Haarlemmer Courant'. Dat was in die tijd één van de weinige kranten, die in het gehele land verspreid en gelezen werd. Zijn sollicitatiebrief bevindt zich in het Regionaal Archief Zutphen. Het is een prachtig document in zwierig schoonschrift. U kunt zijn handschrift bewonderen in een paar afbeeldingen bij dit artikel. Een sollicitatie in een rumoerige tijd De sollicitatieprocedure vond in een nogal rumoerige tijd plaats. In de tweede helft van de achttiende eeuw was in de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden in toenemende mate onvrede ontstaan over de bestaande politieke en maatschappelijke orde. In brede kringen leefde de gedachte dat de eens zo machtige Republiek in verval was geraakt en dat er veranderingen op economisch, sociaal en poli tiek vlak nodig waren om dit verval te keren. Het uitbreken van de Vierde Engelse Oorlog (1780-1784) tussen de Republiek en Engeland bleek het startsein voor een protestbeweging, waarvan de leden zich 'patriotten' noemden. Het belangrijkste bezwaar van de patriotten was de positie van stadhouder Wil lem V van Oranje (1748-1806), die in de ogen van de patriotten te veel macht bezat. Zo ontvouwde zich een strijd tussen de aanhangers van de stadhouder (de orangisten) en de patriotten. De patriotten ageerden niet alleen tegen de positie van de stadhouder, maar steeds heviger tegen het gehele politieke bestel van de Republiek. Geïnspireerd door de ideeën van de Verlichting en de Amerikaanse Revolutie pleitten zij voor een democratischer bestuur. Tussen 1783 en 1787 wisten de patriotten, die zich verenigd hadden in gewapende genootschappen, in 16 Land van Lochem 2013 nr. 1

Land van Lochem | 2013 | | pagina 16