Gemeente woont, kon men van het kleine convent geene nadere aanwijzing doen, dan dat dit in de Bagijnestraat zijne inrigting had gehad. Door het ontdek ken van verscheidene zware fondamenten en het vinden van dat beeldje, mag men thans als uitgemaakt beschouwen, dat het kleine convent heeft gestaan aan den ingang der Bagijnestraat, nabij de Markt", zo concludeer de de Rotterdamsche Courant. Het Lochemse Zusterhuis Het Kleine Convent is in 1426 gesticht als nieuwe huisves ting voor Zusters des gemenen levens uit het Buyskenshuis in Deventer. Na een kerkelijk conflict hadden zij op last van de magistraat van die stad Deventer moeten verlaten. De ballingschap duurde tot 1432 en een aantal zusters keerde toen weer naar het Buyskens- huis terug. Het Lochemse Zusterhuis werd echter ook voortgezet. Uiteindelijk is het in 1595 opgeheven. De goe deren werden toen aan de stad overgedragen. Uit de Loche- mse kerkmeestersrekeningen van 1618-1619 blijkt dat de stad Lochem 8000 stenen be schikbaar stelde voor herstel werkzaamheden aan de in 1615 bij de stadsbrand beschadigde Gudulakerk. Die stenen wa ren afkomstig van het Kleine Convent, dat na 1595 in verval was geraakt en door de stads brand verwoest. Op de oude fundamenten van het klooster huis verrezen nieuwe huizen, waarschijnlijk de panden die in 1864 door een nieuwe brand werden getroffen. Het herenhuis van Broekmaat Na voltooiing van het nieuwe huis in 1865 werd het linker deel verhuurd, de familie Broekmaat trok zelf in het rechter gedeelte. In 1879 wer den de twee woonhelften sa mengevoegd tot één voornaam huis. Hiervoor waren enkele bouwkundige aanpassingen no dig. Bij het huis behoorde ook nog een forse bijkeukenuit bouw tegen de rechter zijgevel (het latere "Klepperhuuske") en een grote eekschuur. Die stond zuidoostelijk van het he renhuis. Het grote huis werd in deze periode bewoond door Jan Bernardus Broekmaat (1824 1884), die het looiersbedrijf van zijn vader en broer verder uitbouwde tot een succesvolle onderneming. Broekmaat en zijn echtgenote waren filan- 9 Het grote herenhuis Markt 23 kwam in de huidige vorm in 1879 gereed na verbouwing van het Broekmaatpand uit 1864-1865 (foto auteur). Land van Lochem 2012 nr. 3

Land van Lochem | 2012 | | pagina 9