Los van het verhaal van de Spaanse Schans kwamen we al pratend met de omwonenden nog een inte ressant verhaal tegen, belangrijk genoeg om hier te vermelden. Volgens de grootouders van een van de eigenaren verborgen boeren in de Franse tijd (1795 - 1813) in de holte van de heuvel hun paarden om confiscatie door de overheid te voorkomen. Dit verhaal is gelet op de vorm van de heuvel zeer aannemelijk. Binnen de holte van de lus kunnen ge makkelijk een aantal paarden aan het oog worden onttrokken. Als deze verhalen juist zijn, is de holte in de heuvel dus al in de Franse Tijd aanwezig en als schuilplaats gebruikt. De heuvel ligt tussen de Spanjaerds schans en de Spaansenkamp De Hottingerkaart stamt uit het eind van de 18de eeuw en werd getekend met het oosten aan de boven kant. Boven ligt de stad Lochem. Zutphen ligt onder de onderkant van de kaart. De huidige Kijksteeg, die toen "De Binnenweg van Zutphen" werd genoemd, is het dunne lijntje mid den op de kaart. Aan "De Binnenweg van Zutphen" staan de drie locaties die van belang zijn. De bovenste pijl geeft "de Spanjaerds Schans" aan die door Hottinger zelf op de kaart is gezet. Bij de onderste pijl ligt de heuvel uit dit artikel. Het sterretje ligt bij de driesprong van de huidige Kijksteeg en de Klokkendijk. Hier ligt een bouwland met de naam "Spaansenkamp"3 Op dit bouwland zouden volgens aanwonenden bij werkzaamheden overblijfselen van Spaanse soldaten uit de Tachtigjarige Oorlog zijn aangetroffen. Later is er ook nog het verroeste restant van een Spaanse dolk gevonden. Van beide vondsten op de Spaansenkamp zijn echter geen restanten meer over. Conclusie De onderzochte heuvel ligt tussen twee locaties met toponiemen die direct verwijzen naar de Tach tigjarige Oorlog. Aan de Lochemse kant het militaire object dat op de kaart van Hottinger is inge- 6 Een schets van de heuvel en de directe omgeving van de Kijksteeg Paardenschuilplaats in de Franse Tijd 3 "Boerderijen en Veldnamen in Lochem Doetinchem, 2003, 32/08 Land van Lochem 2012 nr. 3

Land van Lochem | 2012 | | pagina 6