Epiloog Het is te hopen dat deze opmerkelijke schuur nog lang het landschapsbeeld van de buurtschap Langen, met op de achtergrond de Cloese, zal sieren. De studie van Achterhoekse schuren blijft, wetenschappelijk gezien, een belangrijk aspect voor het kennen van de overgeleverde landelijke bouwkunst. Harmonische verhoudin gen blijven kenmerkend voor dit type driebeukige schuur: een mini-hallehuis, passend in het Achterhoekse coulisselandschap. Een beeld van het boerenleven op dit boerenerf geeft een foto uit de jaren twintig waarop de toenmalige be woners in streek- en werkdracht zijn vereeuwigd. Verklarende woordenlijst Ankerbalkgebint: houten samenstel van een horizontale balk, stijlen en hoekverstijvingen (schoor en kor- beel). De horizontale balk is door de stijlen gestoken en daar verankerd. (Dak)overstek: het ten opzichte van de gevel overstekende deel van het dak. Hallehuis: rechthoekig boerderijtype, waarvan de gebintconstructie vrij in de ruimte staat. De gebinten verdelen de ruimte in drie "beuken", een brede middenbeuk en smalle zijbeuken. Kopse gevels: de korte voor- en achtergevel. Opgeklampt: een houten deur of een luik wordt "opgeklampt" genoemd, wanneer er ter versteviging dwars, staand of schuin "klampen" of houten latten op zijn bevestigd. Strijkbalk(gebint): balk of gebint, die direct tegen de kopgevel is geplaatst. Zo'n gebint staat dus niet vrij in de ruimte. Wolfdak: een zadeldak met afgeschuinde toppen aan de uiteinden. De afgeschuinde kant heet wolfeind. Verbouw schuur rond 1980, collectie Gerrie Schot, Lochem Noten 1) H.W Heuvel, Volksgeloof en volksleven, Zutphen 1909, 280 en 281 2) ibidem, 284 3) H.W. Heuvel, Oud-Achterhoeks boerenleven, Zutphen 1928, 91 4) J.AJ. Vervloet, Het landschap van Lochem tot omstreeks 1830, in: Over stad en schoutambt Lochem, Een beschrijving na 750 jaar, Lochem 1983. 79- 107 5) Vgl. Vervloet, Het landschap van Lochem tot omstreeks 1830, Lochem 1983, 94 en 95 6) Vgl. Vervloet o.c., 96 7) geassisteerd door drs. Jan Kleine te Lochem, op 5/12/ 2011. Vgl. ook: dr. Jozef Weijns, Een belangrijke schuur te Geel-Larum, in: jaarboek van de Vrijheid en het Land van Geel, II, 1963, 165- 179 8) Vgl. rapport schuur, drs. CeesJan Frank, Monumenten Advies Bureau, adviesnr 162, typoscript, 3 paginas (in opdracht van de gemeente Lochem). 9) vriendelijke mededeling Eddy ter Braak, Historisch Genootschap, 2012 28 Land van Lochem 2012 nr. 3

Land van Lochem | 2012 | | pagina 28