De buurtschap Langen Landschapsgeograaf J.A.J. Vervloet heeft op verantwoorde wijze de buurtschap Langen, waarin de belangrijke schuur zich bevindt die hier wordt behandeld, geanalyseerd.4) Aan de westzijde van de Lochemse berg kwam het tot de vorming van een nederzetting in de vorm van een losse groepering boerderijen (in Duitsland Streusiedlung geheten). Volgens Vervloet bleef de structuur van deze los rondgestrooide hoeven en bijgebouwen praktisch hetzelfde.5) De oudste kadasterkaart van 1830 vertoont onregelmatige percelen met een blokvormige omtrek, ten zuiden van de Zwiepseweg. Dicht bij de hallehuizen bevinden zich Achterhoekse, onregelmatige huiskampen 6). Op een markekaart zien we de begrenzing van Langen. Zie ook de historische streekroman van Herman Reinderink, Duivelsdrama aan de Roskam, die speelt in de periode 1755-1893, in Langen (met historische foto's). Een belangrijke schuur Aan de weg van Lochem naar Zwiep, niet ver van boerderij en camping Harkink ter rechterzijde met op de achtergrond kas teel de Cloese, ligt links de oude schuur met baksteenwanden en halfronde mest- deurtjes van de familie B.H. Logtenberg aan de Zwiepseweg 137. Opvallend is het pittige overstek van pannen aan de beide kopse gevels, voor en achter (75 cm.). De architectuur van de boerentimmerman ademt een bepaalde zekerheid door vaste verhoudingen. Bouwkundige beschrijving Opmeting door de auteur 7) leert, dat de nokhoogte van deze Achterhoekse schuur 6,82m. bedraagt, terwijl de breedte van de zijbeuken 2,38 m. omvat. De hoogte van de zijwanden is 1,20 m. De gemeente Lochem liet door kunsthistoricus drs. CeesJan Frank te Nijmegen een rapport samenstellen (Monumenten Advies Bu reau, 22/10/ 1993) over de monumentale waarde van de schuur.8) Vast staat dat deze schuur een belangrijk beeldbepa lend element vormt voor de omgeving van de Zwiepseweg en het parkachtige landschap ten zuiden van de Berkel en het kasteel de Cloese. Spijtig is dat de bijbehorende hallehuisboerderij met pannen wolfdak dat ten noorden van het tegenwoordige, weinig fraaie woonhuis uit de jaren vijftig van de vorige eeuw lag, door oorlogshandelingen verwoest werd. De achtergevel van de schuur bezit in de Overstek schuur aan de voorzijde' rond 1860' foto: auteur' 2011 middenas een dubbele houten opgeklampte deur, die in het bovendeel van de gevel aansluit in het geheel van verticale houten delen voorziene bovendeel van de gevel. Aan weerszijden van de deuren bevinden zich twee rechthoekige vensters met 4-ruitsramen. Uiterst links in het bakstenen deel een klein, ruitvormig venstertje. Dit type schuur komt in deze regio vaker voor bij streekeigen schuren. In Twente is dit type rond Diepenheim aan te treffen, dus dicht bij de Achterhoekse grens. Constructie In het inwendige van de schuur is een vijftal gebinten aanwezig, waarbij het strijkgebint tot de oudste (19de- eeuwse) onderdelen te rekenen is. Hierbij gaat het om de uiterste balk van een balklaag, tegen een gevel aanlig gend en met deze en de naastliggende balk verankerd. Vaak is deze minder zwaar dan de overige ankerbalken (vanwege de statische steun van de baksteenwand). De inwendige gebinten bezitten allen een doorgestoken ankerbalk, en rusten in verticale stijlen, die grotendeels uit de periode rond 1866 behoren. Belangwekkend zijn de gehakte telmerken, die nabij de scharnierpunten van de draagconstructie te vinden zijn (het gemakkelijkst in elkaar monteren). Dit is volop gebruikelijk in Oost-Nederland. 23 Land van Lochem 2012 nr. 3

Land van Lochem | 2012 | | pagina 23