Kort Geschiedenis Nieuws Van de redactie Stolpersteineproject Donderdag 30 augustus 2012 plaatste de Duitse kunstenaar Gunter Demnig twee zogenaamde "Stolpersteine" bij het huis Kastanjelaan 7 in Lochem. De stenen houden de herinnering levend aan David en Betje Heilbron, twee van de ruim honderd joodse inwoners van Lochem, die door de Duitsers zijn weggevoerd en vermoord. Voor het echtpaar Heilbron, dat in 1942 werd weggevoerd, is, nu 70 jaar na dato ook de Kaddish gelezen, het joodse rouwgebed. Monumentengids Lochem Op Open Monumentendag op 8 september is in Gorssel de Monumentengids Lochem gepresenteerd. In de gids worden ruim honderd van de belangrijkste monumenten beschreven en ingeleid door thematische verhalen over het ontstaan van de nederzettingen in de gemeente Lo- chem, de boerderij- en villabouw en bouwhistorisch onderzoek. De Monmentengids is een initiatief van de gemeente Lochem, het Gelders Genootschap Uitgeverij Matrijs. De auteur is CeesJan Frank. Erfgoedprijs 2012 Eveneens op Open Monumentendag is aan mevrouw Willy Holtslag, voorzitster van Historische Vereniging De Elf Marken de Lochemse Erfgoedprijs 2012 overhandigd. De prijs, een zilveren troffel, werd door de Monumenten commissie van de gemeente Lochem uitgereikt vanwege de succesvolle herbestemming en restauratie van het Tramstation in Gorssel. Het Tramstation is de thuisbasis van De Elf Marken. Historische watermolen Bij de aanleg van een visstoep in de Berkel bij Lochem zijn eind september de restanten van de vermaarde Loche- mse watermolen tevoorschijn gekomen. De molen werd voor het eerst in 1295 genoemd en heeft tot 1894 aan de Berkel gestaan. De inmiddels op de Berkeloever belande resten, voornamelijk eikenhouten funderingspalen, zijn door amateur-archeoloog Ben de Graaf gedocumenteerd en gefotografeerd. Een (Lochemse) maagd belaagd Op 6 oktober 2012 vond in het parochiehuis van Herdersem, een dorp in de buurt van het Belgische Aalst, de presentatie plaats van het boek Een maagd belaagd. De keuze van deze locatie lag voor de hand, omdat de heilige Gudula, aan wie het boek is gewijd, op het Hof te Hamme nabij Herdersem geboren zou zijn. Over deze heilige, wier sterfjaar 1300 jaar geleden wij ook hier in Lochem gedenken, laten twintig auteurs hun vakspecifiek licht schijnen: historisch, archeologisch, schilderkunstig en hagiografisch. De drie Lochemse bijdragen gaan over het Gudula-officie, de iconografie van H. Gudula en over de vraag hoe deze keurige jonkvrouw, die nimmer het pad van de deugd verliet, zo ver van huis, in Lochem namelijk, verzeild raakte. Het boekwerk, dat de betiteling 'kloek' ten volle verdient, kost 22,50 en is uiteraard bij boekhandel Lovink aan de Markt te koop. Nieuws voor deze rubriek? Mail het aan de redactie. mt p 21 Gelders Genootschap Almen Barchem Eefde Laren Lochem Land van Lochem 2012 nr. 3

Land van Lochem | 2012 | | pagina 21