In ongeveer 1875 kreeg het pand weer een Biljardt als eigenaar en bewoner. In dat jaar berichtte Jelle Biljardt, kleinzoon van Izaak Biljardt, namelijk aan de gemeenteraad, dat hij de panden Bagijnestraat 54 en 55 had gekocht en dat zijn voornemen was: "de beide huisjes te verbouwen ten behoeve van zijn doofstom meisje, dat die in haar onderhoudkonde voorzien met haar nog minderjarige broeder. Hij wilde daarvoor van de gemeente graag toestem ming om de gang naast het pand bij het huisje aan te mogen trekken. De gemeente wees het verzoek echter af. Vreemd is wel, dat in de kadasterboeken vermeld staat, dat de beide huisjes tot 1877 in bezit waren van bakker Martinus van de Riet te Lochem en dat ze in dat jaar verkocht waren aan Hendrikus Holterman en consorten, dagloner te Lochem. Volgens deze kadasterboeken verkocht Hendrikus Holterman de huisjes pas in 1888 door aan een Biljardt, en wel aan Jelle Tjepke Frico en zijn beide zusters Hendrika Johanna Antonia en Joanna Hen- drika. Vader Jelle had de huisjes dus op naam van zijn kinderen laten zetten. Maar hoe was het dan mogelijk, dat hij aan de gemeente meldde, dat hij de huisjes in 1875 al in zijn bezit had? Dat is me niet duidelijk geworden. Behalve de eerder genoemde brief van Jelle Biljardt aan de gemeenteraad, integraal vermeld in de notulen van de raad van 26-4-1875, is er in de 'Ingekomen stukken' in het gemeentearchief een brief van hem aan de raad van 29-10-1875 over dezelfde kwestie. Daarin verzoekt hij de "Edelen Achtbaren Raad der Gemeente Lochem" o.a. "Mag er in de gang voor doorstroming van lucht voor de gezondheid in de slaapkamertjes raampjes gezet worden, om minstens één en één halve meter uit de vloer der gang." Hij sluit zijn brief af met "Zoo nemen wij de vrijheid UEd. Achtb. te verzoeken, om voor verfraaiing en gezondheid de vergunning voor mijne minderjarige kinderen worde verleend." Of Jelle Biljardt de huisjes toch verbouwd heeft, is niet bekend. Zoon Jelle Tjepke Frico Biljardt, manufacturier van beroep, betrok in ieder geval pand 55 in mei 1876. Zijn zuster Hendrika Johanna Antonia werd een jaar later op hetzelfde adres ingeschreven. En in 1879 kwam zuster Joanna Hendrika er ook nog bij. Jelle Tjepke Frico werd in 1875 met zijn 21 jaar nog minderjarig genoemd. Dat lijkt vreemd, maar tot 1901 lag de grens voor meerderjarigheid nog bij 23 jaar. Huis nummer 54, het vroegere huis van Izaak Biljardt, werd verhuurd aan Jan Nicolaas Schadd, gepensioneerd commies, en zijn vrouw. Vanaf ongeveer 1876 woonden er dus weer Biljardts in één van de beide huisjes, nog steeds aangegeven als liggend aan de Bagijnestraat. Pas omstreeks 1889 werden ze ingedeeld bij de Markt. Nadat de Markt bestraat werd, zal het beeld van de huizen, grenzend aan het Kleine Kerkhof, zoals het gebied tussen de Gudulakerk en de huisjes ten noor den van de kerk genoemd werd, langzamerhand wel behoorlijk van uiterlijk zijn veranderd. De achterkant ssiiimsi Op bovenstaande foto zijn de beide huisjes als één pand (voordien Bagijnestraat 54 en 55) te zien op het midden van de foto. Het huidige pand Markt 27-28 ziet er nog goeddeels zo uit, zoals het in de periode van ongeveer 1887/1889 gebouwd is. Alleen zijn de bovenraampjes in de gevel verdwenen en is er een dakkapel bijgekomen. Land van Lochem 2012 nr. 3 17

Land van Lochem | 2012 | | pagina 17