LJ.'i' Lm HB __L HHMBI •- - Beeljaart, Beliaard en zelfs Bilzard. Dat maakt het zoeken niet gemakkelijk. Nog moeilijker wordt het, wanneer het gaat om personen die op boerderijen hebben gewoond, waarbij de naam van de boerderij ook nog eens een rol in de achternaam gaat spelen. De vrouw van Izaak Biljardt, Maria ten Dam, was in de doopakten eerst niet te vinden. Ze blijkt namelijk onder de naam Marijgjen Ikkink gedoopt te zijn. En dat, terwijl haar vader Gerrit ten Dam(me) heette. Maar omdat hij bij zijn vrouw op boerderij Ikkink ingetrouwd was, kreeg hij in het dagelijks gebruik 'Ikkink' als achternaam. Het echtpaar woonde echter niet de rest van hun leven op deze boerderij, gelegen in het buurtschap Langen onder Lochem. Na ruim tien jaar verhuisde het gezin naar het centrum van Lochem. Voor velen bleef het echtpaar echter Ikkink heetten. Zelfs in de officiële papieren kom je hen zowel als Ikkink (en allerlei De3 afgeleiden daarvan als Eikings, Eijkings, IJking en Ikking) en als ten Dam of ten Damme tegen. Gerrit was ook onder de naam Gerrit Ikkink begraven! Maria (Marijgjen) was echter wel onder de naam ten Dam getrouwd. Allemaal heerlijk duidelijk! Waar en hoe Izaak en Maria elkaar hebben leren kennen, is niet bekend. Izaak werd in 1766 in de stad Utrecht geboren. Hij moet op een bepaald ogenblik naar Lochem gekomen zijn. Feit is, dat het stel op 31 december 1790 in Lochem trouwde. Waarschijnlijk hebben ze de eerste tijd na hun huwelijk bij de moeder van Maria, Jenneke Ikkink, in de Smeestraat inge woond. Maria's vader was ondertussen overleden. In de huisnummerlijsten, die trouwens niet altijd betrouwbaar zijn, staat Izaak Biljardt in het jaar 1795 voor het eerst vermeld, wonend op nummer 35. Waar dat in Lochem was, staat er niet bij. Maar als je de namen van zijn buren in 1795 vergelijkt met die op latere lijsten, dan is het bijna zeker, dat het echtpaar toen al in het pand aan de Markt woonde. Het is dus ruim tweehonderd jaar geleden, dat een Biljardt zich in het huidige pand Markt 27-28 vestigde. Molenstraat-Bagijnestraat-Markt Alleen lag het pand destijds niet aan de Markt! Zo als op het afgebeelde deel van de kadastrale kaart van Lochem uit 1832 te zien is, lag in die tijd rond de Gudulakerk een grote open ruimte, die tot zeker 1829 als begraafplaats in gebruik is geweest. In dat jaar werd het door de landelijke overheid verboden de doden nog langer binnen de bebouwde kom te begraven. Waarschijnlijk werd de begraafplaats rond de kerk echter nog tot 1830 als zodanig gebruikt. Waar moet men in die tijd anders de doden hebben ondergebracht? De nieuwe begraafplaats aan de voet van de Paasberg was in 1829 nog niet klaar. Deze werd pas in 1830 officieel geopend. In de notulen van de Lochemse gemeenteraad van 2 september 1828 is het volgende te lezen: "Door den President kennis gegeven van een aanschrijving van den Heere Gouverneur, betrekkelijk de wijze van aanvraag ter erlanging der nodige autorisatie ter aankoop van grond voor een nieuwe begraafplaats enz." Men had in 1828 nog niet eens de financiën voor een nieuwe begraafplaats rond! Toen Izaak en Maria zich rond het jaar 1795 in het pand F 365/366 vestigden, woonden ze dus aan de rand van een begraafplaats, die nog in gebruik was. Het terrein voor hun huis maakte nog geen deel uit van de Markt. In hun tijd was de indeling van de huisnummers in Lochem nog heel anders geregeld als nu. Nu is er een nummering per straat. Toen nummerde men simpel weg in een keer de hele stad door (een zogenaamde rondnummering). Dat is ook te zien op de hiervoor afgebeelde kadastrale kaart. In de Grote (of Gudu- lakerk) staat "371 en Laatsten". Men was in 1832 met slechts 371 nummers de hele stad rond geweest! Wanneer op een bepaald moment in de oude huisnum- merlijsten straatnamen gaan verschijnen, behoren 15 •I - m De betreffende gevelsteen, te vinden rechts van linker deur in het pand. Op de foto staat er een korf met kallebassen voor. Kadastrale kaart van Lochem uit 1832. Pand nummer 366 is het pand van Izaak Biljardt. Land van Lochem 2012 nr. 3

Land van Lochem | 2012 | | pagina 15