De gevelsteen van het pand Markt 27-28 in Lochem Bijzondere bewoningsgeschiedenis Eddy ter Braak Aan het smalle oostelijke deel van de Markt staat tegenover de Gudulakerk een oud pand, dat nu in gebruik is bij 'Bril-In-Mode'. Het huis staat op de gemeentelijke monumentenlijst. 'Bril-In-Mode' heeft het pand een paar jaar geleden laten opknappen, daarbij rekening houdend met de monumentale waarden. Bij het verwijderen van een dikke verflaag aan de voorzijde kwam rechts van de linker voordeur een gevelsteen tevoorschijn met het op schrift "E.J.T. H.B. 1887". Bij navraag bleek, dat men geen idee had over de betekenis van deze initialen en het jaartal. Izaak Biljardt Het was me bekend, dat het huis in 1795 be woond werd door timmerman Izaak Biljardt, zijn vrouw Maria ten Dam en hun kinderen. Om andere redenen houd ik me namelijk met de geschiedenis van deze Izaak Biljardt en zijn gezin bezig. Toen ik kort geleden geheel onverwacht de hierboven vermelde gevelsteen onder ogen kreeg, was ik heel verrast. Bij H.B. dacht ik in eerste instantie aan Harmen Biljardt, zoon van Izaak en Maria. Hij heeft vroeger met zijn gezin in het linker deel van het huis gewoond. In het rechter deel woonden zijn ouders. Harmens vrouw heette echter Aleida van Doesburg. 14 Niet overeenkomstig met de initialen E.J.T. Ging het hier dan wel om een Biljardt? En waar duidde het jaartal 1887 op? Maar voordat ik hierover verder ga eerst een stukje familie- en Lochemse geschiedenis. Een stukje familiegeschiedenis Wie in familiegeschiedenissen duikt komt er al gauw achter, dat men vroeger nogal 'slordig' was met het correct vermelden van de namen van één en dezelfde persoon. Izaak Biljardt kom je in de boeken tegen met de voornaam Izaak, Isaak, Izak, Isaac, Isac en zelfs Jan en met de achternaam Biljardt, Biljard, Biljart, Beljardt, Beljard, Beljart, Bellejard, Beliard, Beliart, Land van Lochem 2012 nr. 3

Land van Lochem | 2012 | | pagina 14