Een paar elementen uit haar betoog zouden goed in mijn verhaal kunnen passen zoals: - In een Stichtingsbrief van de Vicariën van de Vroegmis uit 1430 wordt een rente vermeld van een huis van Kerstiken Bartscher die aan het Kerkhof woonde. Uit de akte van 1750 blijkt dat er voor (nu) Bierstraat 10 een stedigheid van 14 stuivers aan De Vicariën van de Vroegmis moest worden betaald. - In 1518 is sprake van een 'Hofstede' aan het Kerkhof. Stond die soms op de plaats van (nu) Bierstraat 10 en heette die hofstede misschien ooit 'het Velthoen'? Hoe zit het nu met die put? Uit het putregister is dus gebleken dat vóór het achttiende-eeuwse Velthoen (zoals bewezen nu de pizzeria) een waterput lag. Toen men in het najaar van 2011 opgravingen ging doen op de Kleine Markt bedacht ik dat dit een unieke kans zou zijn om uit te zoeken wat er van deze put heden ten dage nog terug was te vinden. In eerste instantie was er binnen het opgegraven gebied niets te vinden maar toen ik de Archeologische Werkgroep Lochem van de AWN, die assistentie verleende aan het professionele bureau ADC, vertelde dat er voor de pizzeria een waterput moest liggen (of had gelegen) is men gericht gaan zoeken. Weinige uren later was de nog ongeschonden put, iets dichter bij het pand dan tot waar de gegraven sleuf zich uitstrekte, gevonden. Het bovenstuk ontbrak en men had dat vervangen door een grote platte steen als afdichting. Wanneer het rapport van ADC verschijnt zullen ook de details van de put, zoals ouderdom en omvang, wel duidelijk worden. Helaas heeft men de put in verband met de rioleringswerkzaamheden moeten volstorten/ vernietigen. Bewoning na 1832 Na rector Van Marle hebben we in het bevolkingsregister, voordat de pizzeria kwam, de volgende namen aangetroffen: - Johannes ter Maat, pettenmaker - David Jan van den Brink, koperslager - Antoon Langeler, rijwielreparateur - Carel Langeler, electrische apparaten Foto auteur november 2011 8 Land van Lochem 2012 nr 2

Land van Lochem | 2012 | | pagina 8