Werk Door Poortmans realisatie van de prachtige tuin/parkaanleg op Huis Weldam in de gemengde stijl, naar ontwerp van zijn leermeester André en Poortmans rentmeesterschap aldaar, kreeg hij veel opdrachten van adellijke opdrachtgevers. Zo maakte Poortman ondermeer ontwerpplannen voor de kastelen Twickel in het Overijsselse Delden (1886 en 1907), Amerongen in Amerongen (1887), Het Nijenhuis in Diepenheim (1888), Zypendaal/Gulden Bodem te Arnhem (1890), Zuylenstein in Leersum (1891), De Slangenburg te Doetinchem (1894), "Moyland" bij Kleef in Duitsland (1908-1909), Middachten in De Steeg (1901 en 1926) en Huis Verwolde (1926). Opdrachten die hij ook uitvoerde. Het ontwerpplan van kasteel Nijenhuis te Diepenheim is het eerste ontwerpplan waarbij de gemengde stijl op één tekening te zien is. Voor de geometrische deeltuinen, die meestal symmetrisch waren, maakte Poort man veel gebruik van taxus en buxus, verwerkt tot hagen en tot vormsnoei, parterre de broderie en berceaus (loofgangen). Rododendrons en hulst plantte hij ook graag. Daarnaast maakte Poortman ook gebruik van rozen, éénjarigen en heesters. De vormgeving van de tuingedeelten bij het huis/kasteel herinnert ons aan de zeventiende-eeuwse baroktuinen in de stijl van Lodewijk XIV. Het werk bij graaf Aldenburg Bentinck nam meer tijd in beslag dan hij had verwacht. Daarom was zijn oeuvre bij andere opdrachtgevers niet zo groot en deed hij in 1890 slechts éénmaal mee aan een wedstrijd: een ontwerpplan maken voor de Eusebius binnen- en buitensingel, de vormgeving van het Velperplein en de aanleg rondom Musis Sacrum te Arnhem. Hierbij won hij de eerste prijs. Verder heeft Poortman ook enige parken ontworpen. Voor de herinrichting van park "Sonsbeek" bij Arn hem maakte hij in 1900 plannen, tezamen met zijn collega Leonard Springer, waarbij het grondplan zoveel mogelijk intact werd gelaten. Hun ontwerp werd echter slechts gedeeltelijk uitgevoerd. Poortman was ook geruime tijd adviseur van de plantsoenen van de gemeenten Amersfoort, Arnhem, Delft en Lochem. Zijn productiviteit en creativiteit in de tuinkunst nemen toe als hij in 1915 weer in Diepenheim, nu op Huize "Peckedam" woont. Ontwerpplannen en realisaties van het landgoed "Amelte" in Gorssel (1915), "Middenburgh" bij Voorburg (1917), maar ook de parken in Amersfoort (1918-1920) kwamen tot stand. De achteruitgaande gezondheid van Poortman was de reden dat hij opdrachten in de buurt aannam en daardoor niet landelijk bekend werd. Ook het feit dat hij geen reclame maakte, kan een oorzaak zijn. Poortman heeft slechts zes ontwerpplannen voor begraafplaatsen gemaakt: het Kalverbos te Delft (1894), het landgoed Morren te Oosterwolde (1911), twee ontwerplannen voor de aanleg van de Algemene Be graafplaats aan de Dodenweg te Oud Leusden Amersfoort 1927 en 1929), één voor de Nieuwe Begraaf plaats te Lochem (1929) en die van de Algemene Begraafplaats te Voorst (Zwolle) in 1932. De bewaarde ontwerpplannen van de Algemene Begraafplaats te Oud-Leusden lijken, behalve de symmetrie, niet op die van Lochem. De hoofdopzet van de ontwerpplannen in Oud-Leusden was symmetrisch en het geheel doet klassiek-renaissancistisch aan. Te ouderwets naar de smaak van de gemeenteraad, die vervolgens het ook ,IV«- N d 'v, *v Graven in de bosbegraafplaats te Lochem Land van Lochem 2012 nr. 2 31

Land van Lochem | 2012 | | pagina 31