Die jaarplanten van groen en gras en onkruid verdwijnen en de heideplant zal haar weg wel vinden en haar terrein wel terug winnen. De tijd besteed aan het uitwieden van groen kon beter besteed, dunkt mij. Wellicht deed ik goed een en ander onder Uw aandacht te brengen. Het is geen critiek maar een poging om het overigens zoo uitmuntend geslaagde begraafterrein zoo mogelijk nog beter, nog land- schappelijker te doen worden. Gaarne zal ik te zijner tijd wanneer dit U gewenscht mocht voorkomen nog eens overkoomen om ter plaatse voor aanvullende beplantingen en eenige aanwijzigingen te geven. U wilt mij zeker wel excuseren dezer mijn ongevraagde beoordelingen ter kennis te hebben gebracht. Met beleefde groeten en alle Hoogachting verblijft Hoogedelachtbaren Heer Hugo A.C. Poortman Reconstructie van het ontwerpplan van Poortman Poortman heeft de realisatie van zijn ontwerpplan in gemengde stijl gezien en was daar tevreden over. We kunnen dus aannemen dat een gedeelte aan de westzijde al was aangelegd. Hij geeft een compli ment over het goed geconstrueerde, waarlijk aan de behoeften voldoende gebouwtje. Ik vermeldde reeds dat het oorspronkelijke ontwerpplan van Poortman is zoekgeraakt of vernietigd. Toch geeft, negen jaar later na het bezoek van Poortman in 1932, de westelijke plattegrond van de begraafplaats uit 1941, gemaakt door de gemeentearchitect Hoekstra, een duidelijk beeld hoe het ontwerpplan van Poortman er moet hebben uitgezien. Het eerste wat opvalt is dat het ontwerpplan is vormgegeven in de gedaante van een halve vlinder, waarbij het poortgebouwtje de kop voorstelt, de toegangswegen de voelsprieten met aan de rechte hoofdas (het lijf) twee vleugels. Poortman heeft goed nagedacht over de graf- en rouwsymboliek van de vlinder, de kortstondigheid van het leven en zijn drie christelijke stadia, leven, dood en opstanding en dit verwerkt in het ontwerpplan. Poort man was immers de zoon van een predikant! i Vier jaar later (1933) creëerde hij voor de begraafplaats te Voorst (Zwolle) een ontwerpplan in de vorm van een pau wenstaart. Poortman hield van symmetrie in zijn ontwerpen en wie schetst mijn verbazing toen op de plattegrond van Gemeentewerken Lochem Dienst 1945 door de architect Hoekstra de linker helft van de vlinder ontbrak. Op de huidige plattegrond is dit nog goed te zien. Er is een a- symmetrisch gedeelte aan toegevoegd, ook met een gebogen padenstructuur, dat het oorspronkelijke ontwerpplan van Poortman naar mijn mening danig verpest heeft. Waarom vraag je je af? Onkunde, moedwil of noodzaak? 28 ./v-.-- i. Plattegrond van westzijde Nieuwe Begraafplaats: Gemeentewerken Lochem Dienst 1941 De architect Hoekstra, naar ontwerp van Poortman in vorm van (halve) vlinder Land van Lochem 2012 nr. 2

Land van Lochem | 2012 | | pagina 28