Wessel de decors van het stadje "Oud Lochem". Van zijn hand zijn ook de aanleg van het natuurbad "Stijgoord" en het openluchttheater "De Zandkuil" omstreeks 1935. Na de oorlogsjaren keerde Wessel vanuit Hoorn weer terug naar zijn oude nest als directeur der Technische Diensten van Lochem. In 1952 ontving hij een Koninklijke onderscheiding. Bij zijn pensionering in 1960, werd hij tot ereburger der stad Lochem benoemd. Poortmans visie op zijn ontwerpplan van de Nieuwe Begraafplaats Door een brief die de bijna tevreden Poortman schreef aan de toenmalige Burgemeester van Lochem, de heer R. van Luttervelt, worden we gewaar dat de aanleg van de Nieuwe Begraafplaats in 1931, doch zonder dat hij daarin gekend is, naar zijn ontwerpplan is gerealiseerd. Hierin legt hij zijn visie neer. De Koppel" 14 juli 1932 Hoog Edelachtbare Heer Gisteren ben ik eens, bij grote warmte, naar de nieuwe begraafplaats gewandeld en met ge noegen heb ik een uurtje zoek gebracht. Ik weet niet of ik goed doe U te zeggen wat ik er vond en bemerkte. Toch is het wellicht goed en voor U, als leider der mooie gemeente Lochem, wenschelijk te hooren wat mijn gewaarwordingen op deze nieuwe rustplaats waren. Laat ik U mogen zeggen dat ik zeer aangenaam verrast was met de verkregen resultaten van het geheel. Wat er is verkregen is werkelijk goed, al is er wellicht wat al te veel genivelleerd doch ook veel goeds en natuurlijks behouden. Wat er geplant werd is merkwaardig mooi en goed aangeslagen en gegroeid. De bodem schijnt voor veel boomen en struiken zeer geschikt zooals ik destijds reeds, naar ik meen in mijn memorie heb meenen te mogen veronderstellen. Er zal dit najaar of het volgend voorjaar nog hier en daar aanvullend moeten worden bijge- plant en daarna aan den rustplaats rust moeten worden gegeven totdat deze begraafplaats voor het gebruik zal worden geopend. Enkele waarnemingen van instemmenden aard mocht ik doen. De "bron" of waterbak naast het entréehuisje met wachtzaaltje is dunkt mij geen gelukkige verfraaiing van het geheel; de pyramide van steenen boven de betonbak zal in al haar grootte afmetingen een "kleinlichen" indruk maken bij dit goed geconstrueerde waarlijk aan de behoeften voldoende gebouwtje. Iets eenvoudigers, iets minder gezocht en gewilds zoude er meer op zijn plaats zijn geweest. Dan trof mij ook mijns inziens overbodige zorg die besteed werd aan het uittrekken, uitwieden van grassen en grasjes en groenheidjes. Het zoude wellicht beter zijn de grassen en onkruidjes buiten de paden te laten groeien en bloeien zooals zij willen en kunnen en hen af en toe met en zeis kortwieken. De natuur het oorspronkelijke grondlandschap met heide) wordt niet bevorderd door de natuurlijke groei uit te roeien. In de groene grasjes en opslaglanten komt spoedig genoeg de heide terug. pppj-ir"; 'ffii Poortgebouwtje achterzijde Land van Lochem 2012 nr. 2 27

Land van Lochem | 2012 | | pagina 27