Weledelachtbare Heeren In goede orde ontving ik door tusschenkomst van de Ontvanger uwer Gemeente het bedrag van mijn Honorarium ter zake van de adviezen gegeven ten behoeve van den Aanleg der Nieuwe begraafplaats nabij de "Luchte". Het is zeer zeker in mijn langjarige praktijk zelden voorgekomen dat ik bij het geven van advie zen zoo weinig in aanraking ben gekomen met opdrachtgevers als nu bij den aanleg van genoemde Begraafplaats voor Lochem. Zoo gaarne had ik meer details gegeven indien men dit gewenscht had of dit had te kennen gegeven. Vermoedelijk heeft dezen wensch dan niet bestaan. Ik moge Uw College alsnog mededeelen dat, wanneer dit mocht wor den gewenscht of wanneer er alsnog ten opzichte van de verdere afwerking van genoemde begraafplaats moeilijkheden zich mochten voordoen waarbij ik zoude kunnen hulp verleenen, ik daartoe zeer gaarne bereid ben slechts tegen vergoeding van reiskosten. De ligging toch van het terrein en de verdere omstandigheden dezer aanleg betreffende zijn zoo bijzonder gunstig en bieden zoovele mogelijkheden tot het verkrijgen van een aesthetisch landschappelijk geheel dat ik gaarne, waar mogelijk, daartoe zal medewerken. Kennelijk is er totaal geen samenwerking tussen de directeur der Gemeentewerken de heer W.H. Wessel en Hugo Poortman, die zich daarover beklaagt bij het College van B&W. Zijn passie voor het welslagen van zijn ontwerpplan is zo groot, dat hij zelfs gratis adviezen wil verstrekken. Het College van B&W reageert op Poortmans brief d.d. 22 augustus 1930 met de mededeling dat de werkzaamheden aan de Nieuwe Algemene Begraafplaats zijn stopgezet met het oog op andere uit te voeren werken. De gratis adviezen worden in dank aanvaard. Het poortgebouwtje uit 1931 In het gemeentearchief van Lochem vinden we de blauwdruk van het poortgebouwtje in Cottage-stijl dat ontworpen is door de gemeentearchitect Willem Hendrik Wessel d.d. 18 februari 1931. Het Geldersch Genootschap tot bevordering en instandhouding van de Schoonheid van Stad en Land keurt de bouwaan- vraag van dit "uitstekende ontwerpje" voor de nieuwe begraafplaats goed. Ook het gemeentebestuur geeft op dezelfde datum zijn fiat voor de bouw van dit ontwerp. Het huidige poortgebouwtje is identiek aan het ontwerp uit 1931. De heer W.H. Wessel (geboren 9 augustus 1895) was Directeur der Gemeentewerken (gemeentearchitect) van 16 november 1921 tot 1941. Daarna werd hij in Hoorn ook benoemd als gemeentearchitect. Op 15 juli 1941 nam hij afscheid van "Lochem Vooruit", de Vereniging ter bevordering van het Vreemdelingenver keer (voorloper VVV) en in augustus van de gemeenteraad. Als waardering voor zijn werk hier in Lochem werd door het gemeentebestuur een herinneringssteen in de poort van het poortgebouwtje van de Nieuwe Begraafplaats geplaatst. Ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de stad Lochem in 1933, ontwierp 26 MfcANe.MMND. Ontwerp van een Poortgebouwtje op de Nieuwe Begraafplaats te Lochem Schaal 1:100 Lochem - 18 febr. 1931 De gemeentearchitect W.H. Wessel Land van Lochem 2012 nr 2

Land van Lochem | 2012 | | pagina 26