2. Het kruis in een stralenkrans, dat de dag van de wederopstanding symboliseert. 3. Een glas-in-lood raam met een vlinder. De vlinder heeft meerdere symbolische beteke nissen, zowel algemene als christelijke. Als algemeen symbool staat de vlinder voor de kortstondigheid van het leven. Dit vanwege zijn teerheid en korte levensduur. Voor christe nen is de dood een overgang naar een beter le ven. Bij het sterven ontstijgt de ziel van de mens haar stoffelijk omhulsel, zoals een vlinder haar pop. De drie stadia die een vlinder doorloopt (eitje, rups, vlinder), symboliseren het leven, de dood en de opstanding. 4. In eigen staart bijtende slang (ouroboros) met in het midden een achtpuntige geboortester, die de oneindige kringloop van het leven voorstelt. En aan de onderkant van deze ramen: een oog gevat in de vorm van een ruit als symbool van het Alzien de Oog van God, dat waakt over de mensheid, en in de bovenlichten van twee deuren de vierpuntige geboortester, in de oudheid het symbool van welsla gen en gezondheid. Deze glas-in-loodramen, in Art Deco, zijn waarschijnlijk ontworpen door iemand die de grafsymboliek heel goed kende en de be graafplaats als "Gesamtkunstwerk", dat wil zeggen als eenheid van parkarchitectuur en architectuur, ontworpen of bedoeld heeft. Voorgeschiedenis Aanleiding tot het stichten van een Nieuwe Begraafplaats was het feit dat de Oude Begraafplaats aan de Zutphenseweg binnen enkele jaren geen ruimte tot begraven meer zou bieden. Nieuwsgierig als ik ben vroeg ik me af: 'Wie heeft deze mooie begraafplaats ontworpen en aangelegd?' Naspeuringen in het archief van de gemeente Lochem laten zien, dat in de raadsvergadering van 30 januari 1929 zonder hoofdelijke stemming is besloten tot de aanleg van een nieuwe begraafplaats op een aan de gemeen te toebehorend terrein, gelegen langs den Zutphense- weg, kadastraal bekend gemeente Lochem sectie D nr 617, 618, 619 en 620, overeenkomstig het plan ontworpen door den tuinarchitect Poortman te Diepen- heim en voorts aan Burgemeester en wethouders een crediet te verlenen voor de uitvoering van het plan tot een bedrag van f5000,00. Verder vermelden de notulen van dezelfde raadsvergadering van 30 januari 1929 dat de heer Poortman ook advies heeft uitgebracht over een spreekkapel. Hierover zal nog in een besloten vergadering beslist worden. In een brief van B&W gericht aan de Commissaris der Koningin van Gelderland, werd het raadsbesluit d.d. 30 januari 1929 inzake het aanleggen van een nieuwe begraafplaats aan de Zutphenseweg medege deeld. Verzocht werd om twee uitwegen, als op- en afrit te maken ter breedte van achttien meter, met als doel het voorkomen van verkeershinder voor het verkeer van de begraafplaats naar de Rijksweg. Men kreeg hiervoor toestemming op 8 augustus 1929. Archiefonderzoek brengt me vervolgens naar de Wageningen University (WUR). Daar tref ik in het Kasboek van Hugo A.C. Poortman d.d. 12 januari 1929 de volgende rekening voor Bur gemeester en Wethouders van Lochem aan: 12 Januari bezoek bespreking en terrein bezien begraafplaats nabij de Luchte. Verzocht werd advies voor plan van de gemeentearchitect. Kosten auto f7,50 28 Januari gezonden aan Burgemeester een ontwerp op basis van plan gemeentearchitect met uitvoerige memorie en toelichting (later vernomen dat dit ontwerp ongewijzigd is aangenomen) f200,- 14 Mei 1929 Op verzoek van gemeente architect Wessel bezoek aan begraafplaats halve dag en auto heen/ terug f7,50. Later nog een bezoek langskomende f7,50. Opgeteld een bedrag van f 222,50. Poortman heeft aangetekend dat dit bedrag betaald is op 21 augustus 1930. 24 Het glas-in-loodraam met gebrandschilderde vlinder als symbool van de kortstondigheid van het leven en zijn drie fasen Land van Lochem 2012 nr. 2

Land van Lochem | 2012 | | pagina 24