Schoorvoetend betreed ik, door een kleiner toegangshek, de begraafplaats. Aan de rechterkant bevindt zich een piramide in keien uitgevoerd met daarvoor een waterbron. Ik word getroffen door de sfeer op deze begraafplaats: een rustplaats met graven in het bos. Aangelegd in een ooit bestaand bosgedeelte met alleen dennen, waarin later bij aanleg van de begraafplaats in 1931 naaldbomen, zoals douglassparren, pijnbomen, tsugas, piceas omosikas, picea abies en abies concolor en vele rododendrons zijn bijgeplant. Met op de hoofdas wederom een pad met aan weerszijden hagen van in mei en juni bloeiende rododendrons, dat eindigt in een rondeel van rododendrons met daarvoor een brede achttiende-eeuwse waterbak van Bentheimer zandsteen. Boven de waterbak een stenen plaquette met de woorden: Keert stof tot stof. De ziel derft d'Eeuwigheid A.C.W. Staring. Als je op de hoofdas loopt lijkt het net of je een wandelpark betreedt, omdat je de graven nauwelijks ziet liggen. Het verkeerslawaai is hier verstomd, alleen de vogels fluiten. Zo heeft de ontwerper het ook be doeld. Veel bemoste graven met hier en daar (bloeiende) rododendrons op het oudste, rechter gedeelte en bloemen en andere eerbewijzen op de recentere graven. Op de terugtocht ontwaar ik in de aula van het poortgebouwtje, daarop geattendeerd door de begraafplaats beheerder, de vier glas-in-lood ramen vol met gebrandschilderde rouw- en grafsymbolen 1. De zandloper als symbool dat het leven eindig is. De omkeerbaarheid van de zandloper, die in de christe lijke traditie gezien wordt als het nieuwe leven na de opstanding. 23 Rechte of formele hoofdas met aan het eind het rondeel Het rondeel van rododendrons en waterbak met daarboven de plaquette met opschrift Land van Lochem 2012 nr. 2

Land van Lochem | 2012 | | pagina 23