In de vacature van ds. Hein werd kort na zijn verbanning voorzien, doordat ds. G.H. Swarte het op hem uit gebrachte beroep aannam. In 1796 moest hij, evenals de andere predikanten, een verklaring ondertekenen, waarbij hij ondermeer moest verklaren tegen het stadhouderschap (dus tegen het Huis van Oranje) te zijn. Hij weigerde, net als de broer van ds. Hein in Meppel had gedaan.Hij werd daarop door de nieuwe patriot tische bewindslieden afgezet. Het gezin ds. C.A.W. Hein in Lochem Ergens in het jaar 1789 heeft het gezin van ds. Hein zich in Lochem gevestigd. Wanneer dat precies is geweest, is niet bekend. Een bevolkingsregister kwam er pas in de Franse tijd en in de kerkboeken staat bij de vermelding van de nieuwe lidmaten in 1789, het jaar ervoor en het jaar erna, geen ds. Hein of zijn vrouw vermeld. Wel is de vermelding van hun jongste dochter Geultjen Catharina Hein te vinden, komend van Hoogeveen op 31 augustus 1789. Zou het echtpaar Hein zich op hetzelfde moment als hun dochter in Lochem hebben gevestigd? Waarom hebben ze zich dan niet laten inschrijven als lidmaat van de Nederduits Gereformeerde Gemeente? En waar was hun dochter Hendrika Geertruijd, die twee jaar later met de Lo- chemse notabele Harmanus Joachim Thomasson zou trouwen? Allemaal vragen waar nog geen antwoord op gevonden is. Het echtpaar heeft zich in het pand op de hoek van 't Ei en de Bierstraat gevestigd, recht tegenover de Grote Kerk. (Op de bijgevoegde kadastrale kaart uit 1832 is het pand 83). Deze conclusie kan worden getrokken uit het feit, dat op één van de vier Volkstellinglijsten uit 1795 de weduwe C.A.W. Hein met 4 personen ver meld staat voor de Bierstraat nr. 26. Onderzoek heeft uitgewezen, dat het hierbij gaat om het pand (F) 83. Met de komst van de Fransen in ons land in 1795 werd er naast de verplichting om een achternaam te gaan dragen, onder andere ook voor het eerst een volkstelling uitgevoerd. Waarschijnlijk vertrouwde men het niet meteen helemaal, want in het jaar 1795 ging men in ieder geval vier keer rond om tot een zo volledig mogelijke telling te komen. Vandaar dat er van dat jaar vier volkstellingslijsten bestaan, waarvan één met de huisnummers. 18 3^.1 tjxCw&lfcu. £)e (jrocfe Kerk Land van Lochem 2012 nr. 2

Land van Lochem | 2012 | | pagina 18