fe. Het diner werd gehouden bij de familie Van Nagell thuis, op Ampsen. De genodigden kregen allen een schitterend uitgevoerde menukaart, met daarop afgebeeld de molens van Haarlo, Lochem en Zutphen en de stuw in Lochem. Een van de gasten, mr. J.A. Staring (1), tekende op de achterzijde van zijn kaart de tafelschikking en maakte zo van zijn menukaart een prachtig archiefstuk. Daardoor weten we nu nog wie er aan het diner hebben aangezeten. Allereerst uiteraard gastheer mr. A.J. baron van Nagell (2) en zijn echtgenote. Van Nagell was in de jaren 1889 tot 1901 watergraaf van het Waterschap van de Berkel geweest en had in die hoedanigheid bestuurlijk leiding gegeven aan de werken. Dan mr. C.J. Sickesz (3), de grondleg ger van het waterschap. Sickesz was in 1882 de eerste watergraaf van het Berkelwaterschap. Hij is de grote roerganger van de Berkelverbetering geweest. Aanvankelijk gelukte het hem niet de benodigde financiële steun uit Den Haag te krijgen. Uit teleurstel ling hierover en om gezondheidsredenen trad hij in 1889 af. Van Nagell nam de leiding over. Drie jaar later zou Sickesz nogmaals watergraaf worden. Hij bleef dat tot 1904. Zijn steun en toeverlaat was mr. J.A. Staring. Staring was vanaf de oprichting in 1882 tot 1927 de secretaris van het waterschap, 45 jaar dus. Hij was een eminent administrateur. Ook ingenieur A.D.P.C. van Löben Sels (4), de man die de tech nische leiding over de werken had, zat aan tafel. Onvermeld mag hier zeker niet blijven, ir. C.J. Lely (5). Hij was van 1883 tot 1885 ingenieur van het buurwaterschap De Schipbeek geweest en kende de regio dan ook op z'n duimpje. Toen Lely eenmaal minister was geworden kon hij in Den Haag uitleggen welke de noden van deze regio waren. Het resultaat was dat de hoognodige financiële middelen voor het realiseren van de verbetering van de Berkel beschikbaar kwamen. Toen kon de uitvoering beginnen. Welaan, een gewichtig gezelschap daar op Ampsen. Hun werk heeft de regio enorm opgestuwd in de vaart der volkeren. Het copieuze diner hadden ze dan ook dubbel en dwars verdiend. Ik hoop dat het hun goed is bekomen. *Uit 'Oer', tijdschrift van het Erfgoedcentrum Achterhhoek en Liemers 9 vMpfe (ÊO Land van Lochem 2012 nr. 1

Land van Lochem | 2012 | | pagina 9