Herinnering aan dr. Cartier van Dissel Het Historisch Genootschap is een bijzonder document rijker Eddy ter Braak In het najaar van 2011 kreeg het Historisch Genootschap Lochem Laren Barchem de gelegenheid om een bijzonder 'receptieboekje' in handen te krijgen. Het is op 4 februari 1880 namens ruim vierhonderd patiënten overhandigd aan dr. E.D. Cartier van Dissel bij zijn zilveren ambtsjubileum als arts in Lochem. Behalve de namen van de jubilaris en van de huldigingscommissie komt men in dit boekje de prachtig gekalligrafeerde namen van meer dan vierhonderd patiënten uit Lochem, Laren en Barchem tegen (soms met de vermelding van de boerderij, waar zij woonden, erbij). Het 25-jarig ambtsjubileum Het 25-jarig ambtsjubileum werd destijds in de Sociëteit De Een dracht aan de Oosterwal gevierd. Er was een grootse ontvangst en de dokter moest luisteren naar de lovende woorden van mr. Sickesz, de voorzitter van de feestcommissie. Als blijk van waardering werd de jubilaris een mooi gekalligrafeerde oorkonde (formaat 25 bij 60 cm.) overhandigd, waarop Van Dissel wordt omschreven als 'denkundigen heelmeester en arts', 'den krachtvollen, altijd werkzamen man', 'den Staatsburger van den echten stempelen als 'den trouwen vriend'. Het gaat hierbij, zoals u wel gemerkt zult hebben, niet om het hier boven genoemde 'receptieboekje'. Deze oorkonde bevindt zich nog steeds in de familie van dr. Cartier van Dissel. In zijn antwoord op de toespraak van mr. Sickesz dankte de dokter voor al het goede, dat hij in Lochem had mogen ondervinden. Aan medewerking had het hem nimmer ontbroken, maaréén grote vijand weerstreefde hem, nl. het drankmisbruik, "Men zou hem geen groter dienst bewijzen, dan door hem te helpen in den strijd daartegen. Want niemand beter dan hij als medicus kende de treurige gevolgen van den alcohol(Uit De Lochemse Courant van dinsdag 20 juli 1915). Op welk moment het hier afgebeelde boekje aan hem is overhandigd, wordt niet in het krantenartikel vermeld. Een oude doctor. Dr. E. D. Cartier van Dissel te Lochem hielp dezer dagen een jonge boerin by haar bevalling. Hy kon toen mededeelen, dat hij ook de moeder, de grootmoeder en de over grootmoeder der boerin bij een dergelyke gelegenheid had bygestaan. 5 dr. E.D. Cartier van Dissel Front van het aangeboden boekje. Op de volgende pagina de eerste twee bladzijden uit het boekje. Land van Lochem 2012 nr. 1

Land van Lochem | 2012 | | pagina 5